Csendes hét előtt a devizapiac
A múlt hét végén két Fed-tisztségviselő is arról beszélt, hogy a munkanélküliség csökkenése nyomán felfüggeszthetik a 85 milliárd dolláros eszközvásárlási programot. A philadelphiai Fed elnöke, Charles Plosser szerint a munkanélküliség 6,8-7 százalék közelébe süllyedhet év végére, ami már olyan szintű eredmény lenne, amely mellett nem szükségesek a kötvényvásárlások. Hasonlóképp nyilatkozott a St.Louis-i Fed-elnök, James Bullard is, aki a 7 százalékos munkanélküliségről tett említést.
Az amerikai S&P500-as részvényindex 2007 óta nem látott magasságban zárta a múlt hetet. A gazdaság növekedése és a munkaerő-piaci helyzet ugyan még messze nem érte el a 2007-es állapotot, de úgy tűnik, egyre több befektető bízik az amerikai gazdasági kilátások javulásában, főleg, hogy a költségvetési szakadékot sikerült egy részleges megállapodással az év végén kikerülni.
Az amerikai dollárnak a múlt héten támaszt adott a Fed decemberi kamatdöntési jegyzőkönyve, amely nem feltétlenül szólt monetáris politikai irányváltásról, de tartalmazott konkrétumot arról, hogy mikor állíthatja le a Fed a tavalyi év végén beharangozott pénzpumpát.
Az olasz miniszterelnök-jelöltek adózással kapcsolatos eltérő nézeteitől volt hangos a hétvégi olasz sajtó. Monti az ingatlanadó átstrukturálását jelezte, emellett pedig elképzelhetőnek tartja a jövedelmi adók mérséklését, és egyelőre felfüggeszthetik az áfa tervezett emelését, de ekkor a kiadásokat is le kell faragni. Ezzel szemben Silvio Berlusconi teljes mértékben eltörölné az ingatlanadót az első lakástulajdon esetében, ami mintegy 3 milliárd eurós bevétel-kiesést jelentene a költségvetés számára.
A héten az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő ülése kerülhet a befektetők figyelmének középpontjába, ahol nem várható a 0,75 százalékon álló irányadó ráta megváltoztatása. A ciprusi mentőcsomag kérdése ismét napirenden lehet. Ciprus tavaly június óta folytat tárgyalásokat az uniós intézményekkel és a Nemzetközi Valutaalappal a pénzügyi támogatásról. A hétvégén Angela Merkel is Ciprusra utazik, ahol az Európai Néppárt tart tanácskozást majd.
A japán kormány a friss hírek szerint 12 ezer milliárd jen (mintegy 136 milliárd dolláros) gazdaságélénkítő csomagot állít össze. Ebből az összegből 5-6 ezer milliárd jen a közalkalmazotti szférát érintheti, ill. 2-3 ezer milliárd jen kerülhet a nyugdíjrendszerbe. Shinzo Abe japán miniszterelnök úgy tűnik, hogy ragaszkodik a kampányban tett ígéreteihez, mindent megtesznek a gazdasági növekedés támogatásáért, a jen gyengítéséért, és küzdenek a defláció ellen. Az új gazdaságélénkítő csomag a tervek szerint 8-9 ezer milliárd jenes extra kötvénykibocsátást is szükségessé tesz.