Csányi: az OTP-részvények alulértékeltek
– A világ ma két eseményre figyel, a brit királyi esküvőre és az OTP közgyűlésére – kezdte beszédét a bank pénteki részvényesi ülésén Csányi Sándor. Az elnök-vezérigazgató ezután elmondta, amit mindig: az OTP-részvények egyértelműen alulértékeltek, és mivel a tapasztalatok szerint az árfolyamuk szorosan összefügg az országkockázat alakulásával, joggal remélhető, hogy ez utóbbi javulásával az OTP-papírok árfolyama is emelkedni fog. Utóbbi reményét azzal indokolta, hogy bíznak abban: a kormány kiadásoldali megtakarításokra épülő tervei megteszik a hatásukat, és csökkenő költségvetési hiány mellett beindul a gazdasági növekedés.
Az OTP tavalyi teljesítményét értékelve elmondta: az előző évekhez hasonlóan jó évet zártak, az adózott eredmény csaknem 109 milliárd forint, a megtérülési mutató a régió bankjaival összevetve kiemelkedően jó. (Bankadó nélkül a nyereség az egy évvel korábbi szinten lett volna.) Megjegyezte, hogy a magyar bankadó valóban brutális, átlagosan 17-szerese a más országokban bevezetett terheknek. Csányi azt mondta, büszke rá, hogy a 91 nagy európai bankon elvégzett stresszteszten az OTP a tőkében második legerősebb banknak minősült. A bank likviditási tartaléka közel 6,5 milliárd euró, a hitel/betét arány 108 százalékra csökkent, ami mérsékli a likviditási kockázatot.
A 90 napon túli késedelmes hitelek arányának a növekedése ugyan lassult, a gazdasági válság azonban még nem ért mindenhol véget. A bank tervei közül egyedül a kockázati költségek maradtak magasabbak a vártnál, a céltartalékkal való lefedetsége 74,4 százalékra nőtt. Jelentősek a kockázatok Európa déli országaiban is, illetve a változó szabályozói környezet is sok kockázatot rejt. A bank ezek miatt továbbra is óvatos, amit jól mutat az is, hogy bár három év után az OTP idén újra fizet osztalékot, ám részvényenként csak 73 forintot, összesen 20 milliárd forintot fordít erre a célra.
Bencsik László, a bank vezérigazgató helyettese az idei évi tervekről elmondta: a tavalyi évhez hasonlóan pontos számokat nem mondanak. A kérdés azonban az, hogy visszatér e a válság előtti növekedés a régióban. A bank vezetői szerint igen, mert a korábbi előny megmaradt. Mindezek alapján azt várják, hogy a hitelezési kedv is nőhet, de alacsonyabb lesz mint a válság előtt. Az OTP vezető azt várják, hogy 2012 és 2015 között 12-13 százalékos növekedés lesz a hitelezésben a bank piacain. Orosz ukrán, román nyújthat kiugróan jó teljesítményt - tette hozzá Bencsik.