Csányi: Minden második nagybank kivonul Magyarországról
Komoly konszolidációs folyamatra számít a magyar bankszektorban Csányi Sándor. Az OTP elnök-vezérigazgatója a Reuters hírügynökségnek adott interjúban arról beszélt, hogy véleménye szerint a nyolc magyarországi nagybank fele, három-négy pénzintézet néhány éven belül eladósorba kerülhet. Ezek a bankok "nem rohannak kifelé az ajtón", de a profithiányos helyzet miatt a külföldi tulajdonosok előbb-utóbb a kivonulás mellett döntenek.
A bankvezér szerint a következő években is maradhat a kedvezőtlen működési környezet, mivel a bizalom csak lassan tér vissza, még ha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csökkenti is a jegybanki alapkamatot. Arra számít, hogy Magyarországon csökkennek a kamatmarzsok mind a háztartási, mind a vállalati hitelek esetében, és ez tovább rontja a bankok jövedelmezőségét.
A távozó bankok esetében az OTP is a kérők között lehet. Bár arról nem beszélt, hogy mely pénzintézetek kivonulására számít, vagy hogy ezek közül melyek iránt érdeklődik az OTP fókuszában, azt azonban elmondta, hogy a vállalati hitelezés és a privátbankolás területén növelnék piaci részesedésüket.
Az OTP azonban nemcsak itthon, hanem külföldön is terjeszkedni kíván, sőt növekedésre inkább az országhatáron túl, elsősorban az orosz, ukrán, román és bolgár piacon számít. Csányi Sándor szerint két-három éven belül az OTP nyereségének 75 százalékát a külföldi leánybankjai hozzák majd, míg most ez az arány 45 százalék. S miután a bank keresi az újabb akvizíciós lehetőségeket a növekvő piacokon, ez az arány tíz éven belül 90 százalékra emelkedhet – tette hozzá.
Az MNB-ről szólva elmondta még, hogy Matolcsy György jegybankelnök eddigi monetáris politikája a jó irányba mutat, és egyúttal üdvözölte a jegybank hitelezési programját. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az érdemi gazdasági növekedési hatás érdekében négyszer-ötször ekkora programra lenne szükség. Ha beindul a magyar gazdaság, és nő a fogyasztás, az előbb-utóbb profitnövekedést jelent az OTP számára – fogalmazott.