Csak összeboronáljuk magunkat a görögökkel
A Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdasági államtitkára elmondta, hogy görög partnerével, Szpirosz Kuvelisz külügyminiszter-helyettessel megállapodtak: a jövő év elején összeül a görög-magyar kormányközi munkabizottság, amelynek feladata lesz egy konkrét munkaterv kidolgozása. Görög részről is egyetértéssel fogadták, hogy az Európai Unión belül fontos a felzárkózó országok közötti tőkemozgás, s ezt jól szolgálhatja a közbeszerzési piacok kétoldalú megnyitása, természetesen az uniós szabályok betartásával. A fokozottabb kétoldalú jelenlét a közbeszerzési piacokon segíthet abban, hogy a közbeszerzéseknél a fővállalkozói nyereség is a régióban maradjon, ami hozzájárulhat ezen országok fizetésimérleg-gondjainak kezeléséhez is.
Ennek eszköze lehet az információcsere a készülő közbeszerzésekről, a kiírásoknál a hagyományosan kialakult gazdasági kapcsolatok figyelembe vétele, olyan feltételek érvényesítése, amely a kisvállalkozásokat hozza előnybe - tette hozzá Becsey Zsolt. Beszámolója szerint a közelgő magyar, illetve az azt követő görög EU-elnökségi időszak közös feladatának tekintik Görögországban és Magyarországon is a kohéziós és az agrárpolitikában a közös érdekek megfogalmazását és érvényesítését.
A közlekedés területén kiemelt terület a vasúti kapcsolatok fejlesztése. A TGV európai gyorsvasút hálózat tervei eddig Bécsig készültek el, mindkét ország számára fontos lenne ennek folytatása Theszalonikiig, illetve onnan Athénig. Ez persze csak akkor valósulhat meg hamarosan, ha a fejlesztés uniós támogatásban részesül, és a tervezésbe be kell vonni Romániát és Szerbiát is - tette hozzá az államtitkár.
Görögországban folyik a theszaloniki kikötő fejlesztése; a vasúti kapcsolat korszerűsítése segíthetné azt, hogy a magyar vállalkozások minél jobban támaszkodjanak erre a tengeri kikötőre. Az államtitkár elmondta, hogy a korábbi kapcsolatok eredményeként a Theszaloniki kikötőben 35-40, a Ganz Danubius által gyártott daru működik a kikötő vezetésének megelégedésére, erre alapozva szorgalmazta partnereinél a magyar cégek bevonását a kikötői fejlesztésekbe.
Az energetikai együttműködés főként a gázhálózatok összekapcsolását és így a beszerzési lehetőségek gazdagítását jelenti. Görögországban készül a kavalai LNG (cseppfolyós gáz) terminál, ennek északi elágazása Bulgárián és Románián keresztül, akár Magyarországig is elérhet. A tervbe is jól illeszkedik Magyarország a napokban bejelentett csatlakozása, érdeklődése az AGRI gázvezetékhez vezeték iránt.
Az államtitkár, aki a 75. Theszaloniki Nemzetközi Vásárt is meglátogatta, s ennek kapcsán befektetőkkel is találkozott, elmondta: több Magyarországon tervezett görög befektetés is készül a megújuló energia, az építőipar és a szállodaipar területén. A befektetők megelégedéssel nyugtázták, hogy Magyarország törekszik az euró mihamarabbi bevezetésére.
A politikus hangoztatta: a kormány elkötelezett az idei 3,8 százalékos államháztartási hiány betartása, és jövőre 3 százalék alá szorítása mellett. Az ország betartja a kölcsönszerződésben foglaltakat az Nemzetközi Valutaalappal és továbbra is együttműködik a nemzetközi szervezettel, Matolcsy György ott lesz az IMF őszi közgyűlésén, miközben az ország devizaigényét képes a piacról finanszírozni így nincs szüksége a hitelcsomag le nem hívott részére - húzta alá Becsey Zsolt.