Csak az aláírást követően hozzák nyilvánoságra az IMF-szerződést

A kormány kötelezettséget vállalat, hogy az aláírás után nyilvánosságra hozza a készenléti hitelkeretről szóló szerződést - jelentette ki Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese sajtótájékoztatóján. A Fidesz szerint a szerződés előnytelen, ezért azt követeli a párt, hogy azonnal hozzák nyilvánosságra.

Hozzátette: a Fidesz Magyarország érdekeivel játszik, amikor valótlan állításokat tesz a megállapodásról. A szocialista politikus szerint a költségvetési bizottság hétfői zárt ülése után Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője azt engedte sejteni, hogy a bizottsági ülés különleges titoktartási körülmények zajlott.

Szijjártó Péter a költségvetési bizottság üléséről azt mondta: a testület előtt elhangzottak alapján bebizonyosodott, a megállapodás lehet, hogy az IMF-nek jó üzlet, de Magyarországnak nagyon drága hitelt jelent.

A fideszes politikus közölte: mivel az ülésen titoktartási nyilatkozatot írattak alá a tagokkal, nem mondhatja el, hogy Veres János pénzügyminiszter miről számolt be, de kérdésre válaszolva megismételte, hogy nagyon drága hitelről van szó, amelynek több feltétele, több részlete van annál, mint amit eddig nyilvánosságra hoztak.

A szóvivő kérdésre válaszolva azt mondta: ők is szeretnék tudni, hogy van-e titkos záradéka a szerződésnek, de mint mondta, élnek a gyanúperrel, hogy van.

A politikus "botrányosnak" és "megdöbbentőnek" nevezte, hogy a pénzügyminiszter zárt ülést kezdeményezett, az pedig szerinte "mindennek a teteje", hogy még a jegyzetek készítését is megtiltották az ülésen. Nem tudom, hogy ez a rendszerváltás után 18 évvel, egy demokratikus országban helyes eljárás-e - jegyezte meg.

Szijjártó Péter a sajtónak ugyanakkor megmutatta az egyik dokumentumot, amelyet alá kellett írni az ülésen, ez egy minősített adatokkal kapcsolatos betekintési engedély volt, ugyanakkor megjegyezte: semmilyen írásos anyagot nem kaptak, csak szóbeli tájékoztatás hangzott el. Ezt az eljárást az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény írja elő - mondta erre a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke.

A szocialista Kovács Tibor erre úgy reagált: a titoktartási követelmények megfeleltek az általános rendnek, a parlamenti bizottsági zárt üléseken eddig is ki kellett kapcsolni a mobiltelefont, nem lehetett jegyzetelni, sem sajtónyilatkozatot tenni.

Ha a magyar kormány és a valutaalap képviselői aláírják a megállapodást, a titoktartás feloldódik - szögezte le Kovács Tibor. Szerinte Szijjártó Péter nyilatkozata ezért példátlan volt, alulmúlta a Fidesz minden eddigi kommunikációját.

Kovács Tibor emlékeztetett: a pénzügyminiszter kérte a költségvetési bizottságtól a zárt ülés elrendelését, azzal az indokkal, hogy a készenléti hitelkeretről szóló szerződés aláírása előtt nyilvánosságra kerülő adatok és információk súlyosan sértenék Magyarország érdekeit, illetve az IMF, a Világbank és az Európai Bizottság képviselői is arra kérték a kormányt, a megállapodás megkötése előtt annak részleteiről ne tájékoztassa a nyilvánosságot.

A miniszterelnök által összehívott gazdasági csúcsról Kovács Tibor azt mondta: a kezdeményezés indokolt és megalapozott, hiszen az ellenzéki pártok vezetői eddig mindig azt kérték, hogy parlamenti keretek között folytassák le a gazdaság állapotáról szóló vitát. Kovács Tibor sajnálatosnak nevezte, hogy a költségvetési vitában az ellenzéki pártok semmilyen konkrét, megvalósítható javaslatot nem tettek.

A Fidesz azonnali nyilvánosságot követel

A Fidesz elnöksége határozottan azt követeli a Gyurcsány-kormánytól, hogy haladéktalanul hozza nyilvánosságra a Nemzetközi Valutaalappal (IMF)kötendő hitelszerződést - mondta Szijjártó Péter szóvivő a Fidesz elnökségének keddi ülése után. A kormány a szerződést annak jóváhagyása után hozza nyilvánosságra, de fő feltételei már ismertek - reagált a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke.

Az elnökség értékelése szerint hatalmas szégyen, hogy Magyarország az IMF-hitelére szorul, hogy elkerülje az államcsődöt, és az is szégyen, hogy Gyurcsány Ferenc dicsőségként próbálja ezt beállítani.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: demokráciában elfogadhatatlan az a titkolózás, amit a kormány folytat ebben az ügyben. A Fidesz elnöksége ezért határozottan követeli, hogy haladéktalanul hozzák nyilvánosságra a hitelszerződést, mert a magyar embereknek joguk van tudni, miként akarja a kormány eladósítani az országot, és elzálogosítani az emberek a jövőjét. Szijjártó Péter szerint az ország két éve már egyszer ráfizetett arra, hogy titkolózott a kormány, amikor nem hozta nyilvánosságra a valós gazdasági adatokat, és most "ugyanez zajlik, csak pepitában".

Pichler Ferenc elmondta: "a kormány nem titkolózik, a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás teljes egészében nyilvános lesz, miután azt az IMF igazgatósága jóváhagyta".

Hangsúlyozta azt is, hogy már egy hete nyilvánossá vált a hitel ára. Simor András jegybankelnök a Pénzügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy az EU-val, az IMF-fel és a Világbankkal létrejött megállapodás alapján Magyarországnak biztosított 20 milliárd eurós hitelkeret kamata 5-6 százalék. Ez jóval alacsonyabb, mint amilyen költséggel ma az ország akár belföldön, akár külföldön forráshoz juthatna.

Gyurcsány szerint csak szándéklevél született eddig

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) hétfő éjszakáig bezárólag egyetlen hivatalos írásos dokumentum sem került aláírásra, az első hivatalos dokumentumot - egy szándéklevelet - hétfő éjszaka írta alá a Magyar Nemzeti Bank elnöke és a pénzügyminiszter, ezért eddig nem is lehetett mit nyilvánosságra hozni - közölte az MTI-vel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Madridban.

A kormányfő azért tartotta fontosnak nyilatkozni erről a kérdésről spanyolországi látogatásán, mert - megítélése szerint - a folyamatok pontos meg nem értéséből fakadóan Magyarországon vita van az IMF-hitelszerződés nyilvánosságával kapcsolatban. Mint mondta, "érdemes ebben a vitában pontosan fogalmazni". A hétfő éjszaka aláírt szándéklevél - folytatta Gyurcsány Ferenc - arra vonatkozik, hogy Magyarország az IMF-fel egy készenléti hitelmegállapodást kötne.

"Ezt a szándéklevelet még én sem ismerem, a kormány tagjai sem, a végleges formájában. Most küldték utánam, hogy legalább én lássam. Még ma éjszaka áttanulmányozom Varsóban, hogy milyen lett a végső változat. Holnap Veres János pénzügyminiszter bemutatja a kormánynak, mert ez a helyes sorrend, úgy gondolom" - mondta a miniszterelnök.    

Gyurcsány Ferenc azt hangsúlyozta, hogy ezt követően a legrövidebb határidőn belül - tehát a kormányülést követően 24 órán belül - a dokumentumot nyilvánosságra hozzák. Nyilvánosságra is kell hozni - hangsúlyozta -, mert ha a magyar kormány nevében valaki ír egy ilyen levelet, azt nyilvánosságra hozzák. "Nincsen ebben nagy titok, érdemes lenne az országnak ártó politikai vitákat elkerülni, de azért figyelmeztessünk rá, hogy ez még csak egy levél" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

"A levélben elmondjuk, hogy milyen a helyzet, mit gondolunk, miért van erre szükség, mit szándékozunk otthon tenni költségvetéssel és mással. Ezt a dokumentumot ezek után az IMF vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn az igazgatóság elé terjeszti a következő napokban. Ha az igazgatóság jóváhagyja - ismerjük a vezérigazgató úr előzetes nyilatkozatát, hogy pozitív a hozzáállás - megkezdődik az a folyamat, amelynek a vége egy hitelszerződés aláírása. Több napba vagy több hétbe is beletelhet, mire megszületik a szerződés. Ez is teljesen természetesen, alapvetően nyilvános lesz" - mondta a miniszterelnök.

A levél tehát november 3-án született meg, "valamikor éjfél magasságában adták rá áldásukat a kollégák" - ismételte meg a miniszterelnök, hozzátéve: azért szükséges erről beszélni, mert nem biztos, hogy Magyarországon mindenki pontosan érti ezt a folyamatot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.