Közel az államcsőd Cipruson
A különadó elutasítása azt jelenti, hogy az ország nem juthat hozzá a tízmilliárd eurós nemzetközi hitelcsomaghoz, mivel az önerőt, 5,8 milliárd eurót nem tudta és nem is akarja a bankbetétek megadóztatásából előteremteni. A szigetország csődje így elkerülhetetlennek látszik, hacsak nem áll elő a nemzetközi közösség egy mindenki számára elfogadható B tervvel. Erről azonban egyelőre nem lehet beszélni.
Ciprus teljes bizonytalanságban és feszültségben várta a döntést. A fővárosban, az Elnöki Palota és a Parlament közelében folyamatosak voltak a demonstrációk a tervezett intézkedések ellen. Az országban Európai Unió-ellenes a hangulat, úgy érzik az emberek, hogy az EU elfordult Ciprustól. Mindeközben senki sem tudja, mit hoz a holnap.
Az emberek az elmúlt négy napon folyamatosan rohamozták meg az ATM-eket, hosszú sorok kígyóztak, abban bízva, hogy így elkerülhetik a rebesgetett betétadót. Voltak apró fennakadások, amikor a pénz kifogyott az automatákból, de aztán azokat újra feltöltötték. Mindenki nagyon óvatos, nem meri a zsebében lévő kis pénzt elkölteni. A bankkártyák egyelőre általában működnek, de az emberek csakis a legszükségesebb élelmiszereket, gyógyszereket veszik meg.
A városok kissé olyanok voltak kedden, a nagyböjt kezdetét jelző hétfői ünnep után, mint a szellemvárosok, nincs igazán mozgás az utcákon, csak egy-két, szezon előtt érkező turistát lehet itt-ott sétálni látni. Mindenki várja az elkövetkező órák, napok fejleményeit. A bankok a legjobb esetben is csak csütörtökön nyitnak ki, s az internetes felületük továbbra is elérhetetlen, az elektronikus banki szolgáltatások nem működnek, utalásokat sem lehet indítani.
Larnaka belvárosában szinte alig volt kedden forgalom, Pavlosz Hrisztodoulou gyógyszerész szerint "teljes a bizonytalanság, nem tudjuk, mi lesz velünk, áll minden. Csak azt a pár gyógyszert veszik meg az emberek, amire a legnagyobb szükségük van. A város központjában vagyok, a legnagyobb ruházati és kozmetikai üzletek mellett, de csend van."
Az emberek csak találgatnak. Sokan rebesgetik, hogy jó pár ciprusi üzletember az elmúlt hetekben külföldre utalta a pénzét, ők azok, akik sejtették, mi várható, s akik itt maradtak, bosszankodnak.
Egy étterem-tulajdonos szerint, akinek a lánya egy 300 fős orosz offshore cégnél dolgozik, az oroszok már megjöttek a hírek hallatára, s amint kinyitnak a bankok, készek arra, hogy táskákban vigyék haza pénzüket a következő géppel.
Több kisvállalkozás vezetője aggódik. Az ügyfelektől várt nagyobb utalások már valahol ott vannak a rendszerben, de a bankzár miatt még nem érkeztek meg. Senki se tudja, ezekből a pénzekből is levonják-e a tervezett adót, és ha igen: hogyan tudják az így keletkező hiányt kigazdálkodni a nehéz helyzetben.
A politikusok sem tudnak egyelőre megnyugtató tájékoztatást adni, nagyon úgy tűnik, hogy a háttérben igyekeznek megbeszéléseket folytatni, s időt szeretnének nyerni. A kormány sajtóirodája kedd délután azt jelezte, hogy Nikosz Anasztasziádesz elnök intenzív tárgyalásokat folytat uniós államfőkkel és európai tisztviselőkkel a kialakult helyzetről, tudni lehet, hogy holnapra Angela Merkel német kancellárral terveztek még hasonlót. Ugyanakkor a ciprusi pénzügyminiszter, útban Moszkva felé, állítólag lemondott posztjáról.
Az előre sejthető volt, hogy a parlament elutasítja az adót. Pedig a legutóbbi hírek alapján már azt tervezték, hogy 20 ezer eurós betét alatt nem kell illetéket fizetni, de 20 és 100 ezer euró között marad a 6,75 százalékos tervezett egyszeri adó, s a százezer euró feletti betéteknél a 9,9 százalékos elvonás. Ám erre egyetlen képviselő se mert igent mondani: az intézkedés ellen 36-an szavaztak a törvényhozásban, a maradék 19 tartózkodott.