Chikán: okos kormány nem vet ki különadót húzóágazatokra

A kormány kiszámíthatatlan politikája sokat árt az ország gazdasági potenciáljának és versenyképességének, állította több szakember a Magyar Közgazdasági Társaság 49. vándorgyűlésén. A három napos pécsi rendezvényre a szakma félezer képviselője jött el, s az előadók kétségbe vonták, hogy a kormány a meghirdetett gazdasági tervei pozitív eredményt hoznak.

Chikán Attila, akadémikus, egyetemi tanár ironikusan kezdte előadását, az első Orbán-kormány minisztere ugyanis közölte, hogy a növekedés, a versenyképesség tényezőiről készült kutatásokról beszél majd, s ezek a tankönyvekbe illő, triviális munkák a hagyományos gazdaságpolitikát folytató országok tapasztalatairól készültek, így ránk nem is vonatkoztathatók, hisz Magyarország nem hagyományos gazdaságpolitikát folytat. A hallgatóság nevetéssel reagált az akadémikus szavaira.

Chikán ezek után azt hangsúlyozta, hogy egy ország azzal tehet sokat versenyképessége növeléséért, ha stabil és kiszámítható a gazdasági stratégiája a belföldi piacon és a külgazdaságban. Az innovációt és a fejlesztéseket ösztönző eszközrendszer tartóssága is fontos, s ha ezek a szabályozók kormányonként változnak, az rontja a gazdaság teljesítőképességét.

Okos kormány nem vet ki különadót a bankokra és az olyan húzóágazatokra, mint a távközlési szféra, vélte az exminiszter. A hagyományos gazdaságpolitikát követő országok nem háborúznak a bankokkal, s nem állítják szembe egymással multinacionális cégeket a hazai közép- és kisvállalkozásokkal.

Chikán közvetett kormánybírálatát a közvetlen kritika váltotta fel, amikor Mellár Tamás, a Pécsi Tudományegyetem tanára összegezte véleményét a gazdasági válságról és a kilábalás útjáról. Mellár, aki 1998. és 2003. között a Központi Statisztikai Hivatal elnöke volt, s a múlt ciklusban a Fidesz önkormányzati képviselőjeként politizált Pécsen, elhibázottnak látja a kormánynak azt a célját, hogy elsősorban az államadósság csökkentésére koncentrálja erőit.

Az adósság egy jelenség, ha meg akarjuk szüntetni, akkor elsősorban annak okait kell felszámolni, s ha az által a gazdaság növekedési pályára áll, akkor csökken az állam tartozása is, érvelt az előadó. Ha azonban csak az adósság mérséklésére összpontosít a politikai vezetés, akkor az az állam vagyonának elherdálásához és a gazdasági potenciál romlásához vezethet. Azt különösen hibás lépésnek ítélte Mellár, hogy a felsőoktatástól elvonjanak 88 milliárd forintot, hisz a jövő érdekében inkább erősíteni kellene a humánszférát.

Mellár szerint fontos, hogy a hazai cégek magasan feldolgozott termékeket állítsanak elő, amiben minél több a magyar munkaerő hozzáadott értéke - az államnak ezt kell ösztönöznie a maga eszközeivel.

A volt KSH elnök a kormánytól azt várja, hogy vidéken több munkahelyet teremtsen, s főképp a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a megújuló energiatermelést véli támogatandónak. Mellár a versenyképesség fejlődéséhez lényegesnek gondolja a progresszív adó bevezetését, a bürokrácia leépítését, valamint a korrupció és a fekete gazdaság elleni harcot.

A kormány tervezett államadósság-csökkentési elképzeléseit erősen kétségbe vonta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. Az adósság idén csakis a nyugdíjpénztárak államosítása miatt csökkent, e nélkül nőtt volna a deficit, mondta Vértes. Később arról szólt, hogy az említett államosítás, a bankadó és a devizahitelek végtörlesztése összességében 700-1000 milliárd forinttal rövidíti meg a pénzintézeteket. Ezt kibírják ugyan, jegyezte meg a GKI elnöke, ám a kormány lépéseinek kiszámíthatatlansága miatt mostantól kockázatossá válik számukra a hitelezés. Ennek következménye, hogy emelkednek a kamatok, romlik a forint, kevesebb lesz a befektetés, illetve az új munkahely, s csökken a GDP.

Vértes ezért úgy látja, hogy az ország számára az lenne a legjobb, ha az Alkotmánybíróság „elmeszelné” a végtörlesztésről hozott jogszabályt. Ha az AB nem teszi, s a bankok az Európai Bírósághoz fordulnak, akkor ott vesztünk majd, prognosztizálta a jövőt Vértes, s az már több százmilliárdos kártérítést ró az államra, amit végül is az adófizetők széles tábora kell megfizessen.

Matolcsy, Demján és Orbán (balról jobbra) figyelik Chikán Attilát. Meg is hallják?
Bernadett Szabó 2010.03.08. Digitális Gazdaságpolitikai Fórum MÜPA Fidesz Orbán Viktor. Chikán Attila
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.