Chikán: gazdasági fordulatra van szükség
A nemrég közzétett egész éves GDP adatokat illetően a volt gazdasági miniszter a többi elemzőhöz hasonlóan alacsonyabb értékre számított. A pozitív eredmény meglátása szerint jórészt megmagyarázható azzal, hogy az EU-s források tovább áramlottak az országba, ezek jórészt állami fejlesztési csatornákhoz is kapcsolódtak. Az állam szerepe jelentős volt: csaknem 300 milliárd forintot osztottak ki decemberben az európai uniós források maradék részéből. Megjelenik a magas növekedésben a fogyasztói kereslet növekedésének hatása, részben a rezsicsökkentés következményeként, illetve a jegybanki hitelprogram is. Az év végi gyorsulást örvendetes jelenségnek tartja, de a sok egyszeri hatás miatt nem vonna le belőle hosszabb távú következtetéseket. A valódi kérdés szerinte inkább az, hogy ebben az évben milyen módon tud folytatódni a növekedés. „Kettő-négy év múlva jelentkeznek azok a hatások, amelyeknek a következtében megtorpan a magyar gazdaság növekedése" – vetíti előre Chikán Attila.
Míg 2013-ban és 2014-ben igen jelentős nettó uniós forráslehívásra volt képes Magyarország, aközben a legtöbb versenyképességi, fejlettségi felmérés szerint folytatódik a leszakadásunk a régiós országok mezőnyétől. Az ok a magyar gazdaság általános működési-hatékonyságában rejlik: azokat a pénzügyi és egyéb erőforrásokat, amelyek bekerülnek a gazdaságba, nem olyan hatékonysággal használják fel, mint a többi ország. Fontos jelzés például, hogy a nemzetközi versenyképességi rangsorokban Magyarország helyezése az intézményi rendszerek szempontjából hihetetlenül kedvezőtlen.
Nagyon rosszul állunk a termelékenység tekintetében is: egy OECD-adatsor szerint a vezető nyugat-európai országoknak alig több mint a felét teljesítjük.