Cafeteria-reform átmeneti elemekkel

Hipermarketláncokkal egyelőre nem szerződött az Erzsébet-utalvány kibocsátója. A papíralapú étkezési jegy az idén még meleg étkezésre is beváltható a zökkenőmentes átállás érdekében, és az idén lejáró üdülési csekkek beválthatósági idejét meghosszabbították az év végéig.

A februárban debütáló állami utalvány és a Széchenyi Pihenőkártya eredményeit bemutató minisztériumi sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a hat napja élő új cafeteria-rendszer új eleme, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. által kibocsátható Erzsébet-utalvány már a nyomdában van. Azt a januári fizetésükkel egyidőben, vagyis február első napjaiban vehetik kézhez a munkavállalók.

Az utalványt ezért nem láthatta még senki. De afelől mindenki megnyugodhat, hogy a korábbi étkezési jegyeket felváltó étkezési jegyek rendben eljutnak majd a megfelelő helyre. Mint Guller Zoltán, a NÜSZ Kft. ügyvezető igazgatója leszögezte: a Magyar Postával tárgyalnak a logisztikai feladatok ellátásáról, így az utalványok kiszállításáról, begyűjtéséről. Vagyis Erzsébet minden szempontból állami kézben marad.

Az elvileg csak hideg étkezésre, azaz fogyasztásra kész étel vásárlására havi 5 ezer forint értékben adható, kedvezményes adózású béren kívüli juttatás felhasználási lehetőségeit kizárólag az idei évre kibővítették, azzal meleg étel is vásárolható. Beváltani viszont a jelenlegi szerződések szerint a hazai élelmiszerláncokban lehet csak. Hogy a hipermarketekkel miért nem jött létre megállapodás, többféle választ kaptunk.

Guller Zoltán szerint a 3-6 százalékos elfogadóhelyi jutalék megállapításánál számít, hogy melyik üzlet vállalja a központi begyűjtést, és beszállítást, a szigorúan sorszámozott, levásárolt utalványokat ugyanis a NÜSZ-nek meg kell semmisítenie. Eszerint - mint arról már írtunk - a hipermarketeknek kínált 6 százalékos levonásra ez lenne a magyarázat.

Szatmáry Kristóf, az NGM államtitkárának válaszából inkább kiderült, hogy miért is idegenkedik Erzsébet a hipermarketektől: bizonyos láncoknál ugyanis eddig sem tudták megfelelően kontrollálni, hogy az adókedvezménnyel támogatott élelmiszer-utalványból ne biciklipumpát, vagy bármi mást vegyenek. A szűkebb választékkal dolgozó - értsd tévét, bútort, ruhaneműt és sok minden mást nem árusító - hazai bolthálózatokban nagyobb az esélye, hogy az utalványt valóban élelmiszerre költik a munkavállalók.

Tegnapig már 600 ezer munkavállalótól érkezett nyilatkozat az Erzsébet-utalvány igényléséről, 83 százalékuk havi 5 ezer forint értékben kérte, illetve kaphatja cafeteria-keretéből. Az elfogadóhelyek száma már több mint 17 ezer, de február elejére meghaladja a 20 ezret, sok ezer független kisbolt csatlakozásának köszönhetően.

A tavalyi próbaüzem után már élesben működő SZÉP-kártya meleg étkezésre költhető 150 ezer forintos éves keretével, 75 ezer forintos rekreációs zsebével, és 225 ezer forintos szálláshelyi alszámlájával - mint arra Körtvélyesi László miniszteri biztos rámutatott - a legkedveltebb cafeteria-elemeket egyesíti, emiatt várhatóan nagy sikernek örvend majd. Ráadásul a kártyára kérhető, adókedvezményt élvező éves szinten 450 ezer forintos juttatás teljes egészében szálláshelyi szolgáltatásra is költhető, ami miatt a szállodák azt a belföldi turizmusélénkítés potenciális motorjának tekintik.

Az idén lejáró üdülési csekkek mindegyike felhasználható december 31-ig, ez még 10 milliárd forintnyi, kint lévő csekk beváltását teszi lehetővé. A Szép-kártya elterjedését a korábbinál olcsóbb elfogadóhelyi jutalék - 6 százalék helyett csak 1,5 - is segíti, a korábban az üdülési csekkből származó bevételből fedezett szociális üdültetést immár más forrásból fedezik. Mint megtudtuk: az Erzsébet-utalvány forgalmából finanszírozza az állam mindezt, bár idén elsősorban a gyerekek táboroztatása élvez kiemelt figyelmet, és keretet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.