Bútorbiznisz: a magyaroknak kedvez a válság
Nem tartoznak senkinek, semmivel, legalábbis ez derült ki Pólya Miklós, az RS Bútor tulajdonosának ünnepi beszédéből, amely több szempontból is rendhagyó születésnapi köszöntő volt. A bútoráruházi születésnapon ugyanis a Nemzeti fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára, Hegmanné Nemes Sára is részt vett, hangot adva annak, hogy a kormányzat minden szabályos módon segíti a hazai vállalkozások boldogulását. Közbeszerzési eljáráson – mint az államtitkár leszögezte – nem részesítheti előnyben a hazai vállalkozásokat, de igyekeznek egyszerűsíteni a rendszert, hogy azok is könnyebben tudjanak pályázni. Igaz, az RS szempontjából ez most nem aktuális kérdés, hiszen bútorbeszerzési stop van a közigazgatásban, és a nagy állami cégeknél is. Másrészt – mint Pólya Miklós elmondta – kis- és középvállalkozások számára megengedhetetlen, mi több, életveszélyes a közbeszerzési pályázatnyerés, hiszen nem tudnak hónapokig várni a pénzükre.
AZ RS fennmaradásának is kulcseleme, hogy minden termékük akkor hagyhatja el a boltot, ha azért a vevő fizetett. Mivel a magyar bútorgyártóktól a kereskedőcég termelői áron bizományba veszi át az árut, amit nagyon alacsony árréssel ad tovább, a rendszer nem tudna működni, ha kintlévőségük lenne. Ezzel párhuzamosan az RS sem tartozik egyetlen beszállítójának, és az államnak sem, fennállásának két étvtizede alatt mindent határidőre teljesített.
A magyar sikertörténetnek azonban ára van: a bútoráruházlánc forgalma a válság előtti 6,5 milliárd forintról 4-4,5 milliárdra esett vissza, úgy, hogy közben üzleteket is nyitottak. Dolgozóikat a túlélés biztosítása érdekében minimálbéren tudják foglalkoztatni, miközben a teljesítményt kollektíven honorálják, ugyanis ha kevés az árbevétel, a költségeket kell lefaragni, nem az árakat emelni, hogy elpártoljanak a vevők. Az ingyenpénz és ingyenhitel ideje lejárt – jegyezte meg a cégtulajdonos –, de a tisztességes munkával lehet boldogulni.
A legnagyobb magyar bútoráruházlánc a válságból profitál, a klasszikus garázscégként indult üzlet most új vásárlórétegeket igyekszik meghódítani. A terjeszkedésre számtalan ajánlatuk van, de az biztos, hogy a Domus-áruházakban sehol sem nyílik majd RS, mert Pólya Miklós nem tudott egyezségre jutni Várszegi Gáborral. Mint elárulta: a bezárt Domusokért kért bérleti díjat ő kifizette volna szó nélkül, amennyiben azt a tulajdonosok az ingatlanok felújítására költik egészen addig, amíg azokat olyan állapotba nem hozzák, mint amilyen nívón átvették. Ezen a ponton megrekedtek a tárgyalások, a magyar bútorgyártók termékeit emiatt kizárólag olyan, ezt követően nyitó üzletekbe viszi az RS, amelyek profilja korábban nem volt soha bútoráruház.