Az oroszok már a bunkerban vannak
A terrorizmusnak és a természeti katasztrófáknak haszonélvezői is vannak, közéjük tartoznak például az orosz bunkerépítő vállalkozások. Danila Andrejev három évvel ezelőtt egy pánikszoba kivitelezésével kezdte, majd felmérve az igényeket, komplett kulcsrakész bunkerek szállítására szakosodott.
A terrorista akciók mellett az üzleti életben dívó leszámolások is jót vettek a vállalkozásnak, megrendelőkből eddig nem volt hiány, noha az atomcsapástól is megvédő óvóhely 400 ezer dolláros ára behatárolta a vevőkört, amely utóbb a világvége teóriákban hívő gazdagokkal bővült ki. Andrejev Specgeoproject nevű cégének Moszkvában van a központja, s eddig 15 túlélő bunker szerepel a referenciái között.
Valamennyit szigorúan titkos helyszínen építették fel, hogy ezt feltűnés nélkül hogyan oldották meg, az maga a művészet. A cégnek saját típustervei vannak, a legkisebb bunker 35, a legnagyobb 90 négyzetméteres. Saját áramellátással és szellőzőrendszerrel rendelkeznek, éves fenntartási költségüket Andrejev 2500 dollárra becsüli. A bunkerépítésben a „legszebb szovjet hagyományokat” követi, alapul a hetvenes évek katonai erődítményei szolgálnak, megspékelve persze a legmodernebb technológiával.
A betonfalak vastagsága az atomerőművekével vetekszik, a ventilláció a tengeralattjáróktól származik, míg a bejárati páncélautó a svájci trezorokat idézi. A hidegháború idején fejlesztették tökélyre a szovjet mérnökök a bunkerépítést, s a Szovjetunió 1991-es felbomlása után több egységet megius nyitottak a nagyközönség előtt. Közéjük tartozik a moszkvai Taganka tér alatt 60 méterrel kiépített, hétezer négyzetméter összterületű erődítmény, amely most a Hidegháború Múzeumaként üzemel, de jó pénzért bárki kibérelheti. Esküvőket, partikat előszeretettel rendeznek benne.
A megrendelők neve is titkos. A Bloomberg újságírójának Alekszejként bemutatkozó kliens Moszkva környéki telkére rendelt 150 ezer dollárért egy nyolc személy befogadására alkalmas bunkert. A betonmonstrumnak hamar el kell készülnie, mert Alekszej szent meggyőződése szerint valami van a levegőben, és 2012-ben – közelebbről meg nem határozott - apokaliptikus események „köszöntenek” a Földre. Az biztos, hogy Alekszej és családja a 2012. december 21.-ét már a saját bunkerében izgulja át, ez a dátum ugyanis Nostradamus, a vak bolgár látnok, Baba Vanga és a maják szerint a különösen veszélyes lehet.
Vannak, akik a sarki jégtakaró elolvadásától, s azt azt követő súlyos áradásoktól, a tenger előretörésétől rettegnek. Számukra a Mongólia, Kazahsztán és Kína által körülölelt dél-szibériai Altáj hegység jelenti a biztos túlélést, azt nem önti el a víz. A Specgeoproject ott épít most egy 80 négyzetméteres egységet 350 ezer dollárért. Danila Andrejev ezeket a vészjósló jövendöléseket nem kommentálja, nem is igazán tehetné, hiszen a hiszékenység és a félelem hozza be az irodájába a megrendelőket.
Hasonlóan hallgatag embernek számít Jevgenyij Ubijko, a Vörös Hadsereg egykor Csehszlovákiában szolgált mérnöke, aki „feltalálta” a mobil bunkert. A 32 négyzetméteres kolosszusnak határozott előnye, hogy se a földrengés, se az azt követ cunami sem tud komoly kárt tenni benne – legalábbis így hirdeti a találmányát Ubijko, aki négy megrendelést már fel is vett a darabonként nyolcvanezer dolláros bunkerre.
Bunkerépítéssel a tengerentúlon is sokan foglalkoznak. Az Idaho államban működő Northwest Shelter Systems atombiztos óvóhelyeket kínál. Mint azt Allen Thompson alelnök a Bloomberg érdeklődésére elmondta, egy-egy természeti katasztrófa után mindig megnő az érdeklődők száma. A márciusi japán földrengés és a cunami után 60 százalékkal több potenciális ügyfél jelentkezett náluk, de hogy közülük hányan gondolták komolyan, miszerint kiadnak pár százezer dollárt a védekezés ezen nem mindennapos „segédeszközére”, arra Thompson nem adott választ.