Az oroszok már a bunkerban vannak

A márciusi japán természeti katasztrófa után ismét keletje lett a bombabiztos óvóhelyeknek és bunkereknek. A fenyegetettség, a félelem ilyetén kezelésére valóságos iparág szakosodott Oroszországban. Az ügyfél rendel és fizet, a vállalkozó pedig szállít és ami fontos - nem kérdezősködik.

A terrorizmusnak és a természeti katasztrófáknak haszonélvezői is vannak, közéjük tartoznak például az orosz bunkerépítő vállalkozások. Danila Andrejev három évvel ezelőtt egy pánikszoba kivitelezésével kezdte, majd felmérve az igényeket, komplett kulcsrakész bunkerek szállítására szakosodott.

Földalatti bunker világvége esetére - az amerikai Vivos kínálatából
Prepared for the end of the world: model of the living quarters in a Vivos underground bunker

A terrorista akciók mellett az üzleti életben dívó leszámolások is jót vettek a vállalkozásnak, megrendelőkből eddig nem volt hiány, noha az atomcsapástól is megvédő óvóhely 400 ezer dolláros ára behatárolta a vevőkört, amely utóbb a világvége teóriákban hívő gazdagokkal bővült ki. Andrejev Specgeoproject nevű cégének Moszkvában van a központja, s eddig 15 túlélő bunker szerepel a referenciái között.

Valamennyit szigorúan titkos helyszínen építették fel, hogy ezt feltűnés nélkül hogyan oldották meg, az maga a művészet. A cégnek saját típustervei vannak, a legkisebb bunker 35, a legnagyobb 90 négyzetméteres. Saját áramellátással és szellőzőrendszerrel rendelkeznek, éves fenntartási költségüket Andrejev 2500 dollárra becsüli. A bunkerépítésben a „legszebb szovjet hagyományokat” követi, alapul a hetvenes évek katonai erődítményei szolgálnak, megspékelve persze a legmodernebb technológiával.

A betonfalak vastagsága az atomerőművekével vetekszik, a ventilláció a tengeralattjáróktól származik, míg a bejárati páncélautó a svájci trezorokat idézi. A hidegháború idején fejlesztették tökélyre a szovjet mérnökök a bunkerépítést, s a Szovjetunió 1991-es felbomlása után több egységet megius nyitottak a nagyközönség előtt. Közéjük tartozik a moszkvai Taganka tér alatt 60 méterrel kiépített, hétezer négyzetméter összterületű erődítmény, amely most a Hidegháború Múzeumaként üzemel, de jó pénzért bárki kibérelheti. Esküvőket, partikat előszeretettel rendeznek benne.

A megrendelők neve is titkos. A Bloomberg újságírójának Alekszejként bemutatkozó kliens Moszkva környéki telkére rendelt 150 ezer dollárért egy nyolc személy befogadására alkalmas bunkert. A betonmonstrumnak hamar el kell készülnie, mert Alekszej szent meggyőződése szerint valami van a levegőben, és 2012-ben – közelebbről meg nem határozott - apokaliptikus események „köszöntenek” a Földre. Az biztos, hogy Alekszej és családja a 2012. december 21.-ét már a saját bunkerében izgulja át, ez a dátum ugyanis Nostradamus, a vak bolgár látnok, Baba Vanga és a maják szerint a különösen veszélyes lehet.

Vannak, akik a sarki jégtakaró elolvadásától, s azt azt követő súlyos áradásoktól, a tenger előretörésétől rettegnek. Számukra a Mongólia, Kazahsztán és Kína által körülölelt dél-szibériai Altáj hegység jelenti a biztos túlélést, azt nem önti el a víz. A Specgeoproject ott épít most egy 80 négyzetméteres egységet 350 ezer dollárért. Danila Andrejev ezeket a vészjósló jövendöléseket nem kommentálja, nem is igazán tehetné, hiszen a hiszékenység és a félelem hozza be az irodájába a megrendelőket.

Hasonlóan hallgatag embernek számít Jevgenyij Ubijko, a Vörös Hadsereg egykor Csehszlovákiában szolgált mérnöke, aki „feltalálta” a mobil bunkert. A 32 négyzetméteres kolosszusnak határozott előnye, hogy se a földrengés, se az azt követ cunami sem tud komoly kárt tenni benne – legalábbis így hirdeti a találmányát Ubijko, aki négy megrendelést már fel is vett a darabonként nyolcvanezer dolláros bunkerre.

Bunkerépítéssel a tengerentúlon is sokan foglalkoznak. Az Idaho államban működő Northwest Shelter Systems atombiztos óvóhelyeket kínál. Mint azt Allen Thompson alelnök a Bloomberg érdeklődésére elmondta, egy-egy természeti katasztrófa után mindig megnő az érdeklődők száma. A márciusi japán földrengés és a cunami után 60 százalékkal több potenciális ügyfél jelentkezett náluk, de hogy közülük hányan gondolták komolyan, miszerint kiadnak pár százezer dollárt a védekezés ezen nem mindennapos „segédeszközére”, arra Thompson nem adott választ.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.