Bűnhődik a svájci bankház
A korábban remélt 1,6 milliárd dollár helyett 2,6 milliárd befizetésével teheti jóvá bűneit a Credit Suisse, amely több ezer amerikai polgárnak segédkezett eltüntetni a pénzét az adóhatóság látóköréből. A három éve folyó részletes vizsgálat eredményeként az amerikai hatóságok bizonyítottnak látták az adócsalásban való részvételt, mire a bank is elismerte bűnösségét. Ezzel a Credit Suisse lett a legnagyobb pénzintézet, amely önként elismerte, hogy tiltott praktikákat alkalmazott az 1994 óta eltelt időszakban.
A Credit Suisse székházánál Zürichben. A büntetést követően új irányt szabnak amerikai üzletpolitikájuknak Arnd Wiegmann / Reuters |
A Svájcban piacvezető UBS-t hasonló vádakkal illették 2009-ben, de ők nem ismerték el bűnösségüket, így 780 millió dolláros bírsággal megúszták az ügyet. Azt egyelőre nem tudni, hogy a Credit Suisse-nél vezetett 22 ezer amerikai számla közül hányat nyitottak kifejezetten adócsalási céllal, de a rajtuk keresztülfolyt zavaros eredetű jövedelmeket alsó hangon hétmilliárd dollárra becsülik. Nehezen hihető így a bank állítása, miszerint csupán 238 ügyfele járt a tilosban, lévén ennyi számlatulajdonos azonosítását kezdeményezte az amerikai igazságügyi minisztérium a svájci hatóságoknál a nemzetközi egyezményekre hivatkozva.
A bank ugyanis köteles megőrizni ügyfelei inkognitóját, és akkor kell az adatokat kiadni, ha bűncselekmény alapos gyanúja merül fel velük szemben. A korábban húszmilliárd dollárt „fantomizáló” UBS is 250 számlatulajdonost fedett fel az első körben, majd a büntetőfeljelentéssel járó súlyos szankcióktól megrettenve 4450 ügyfelének adatait adta át az amerikai adóhivatalnak.
A Credit Suisse ügyfelei nem lehetnek nyugodtak, mert bár több személyes adatot nem adott ki róluk bankjuk, szentül megígérte, hogy közreműködik a kétes számlák megjelölésében. Szándéka komolyan vehető, hiszen amerikai működési engedélyét nem fogja emiatt kockára tenni. Az ügyfelek közül sokan önként kérnek majd bűnbocsánatot az amerikai adóhatóságnál, amelynél az utóbbi években eddig 43 ezren jelentkeztek és hatmilliárd dollárnyi eltitkolt adót fizettek be a súlyosabb következmények elkerülése érdekében.
Az ügy eddig gyakorlatilag következmények nélkül maradt a Credit Suisse-nél, a vizsgálatok során sem Urs Rohner elnök, sem Brady Dougan vezérigazgató-elnök felelősségét nem firtatták. Mindamellett szakértők szerint egy ekkora botrányt valószínűtlen, hogy túléljen a bankot 2007 óta irányító amerikai Dougan. S bár a felelősséget szét lehet kenni, de ugyanazokkal az arcokkal megújulást hirdetni a megtépázott bizalom visszaszerzésére – nem túl bölcs vállalkozás.