Bukhatjuk az uniós pénz harmadát
Csaknem 2500 milliárd forint – a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján található számláló legfrissebb adatai szerint ennyi uniós forrást fizettek már ki a sikeres pályázóknak a jelenleg futó 2007-2013-as költségvetési időszakban a rendelkezésre álló mintegy nyolcezer milliárdos keretből – számolt be a Világgazdaság.
„Miután az uniós projektek pénzügyi zárását 2015 végéig lehet megtenni, így a támogatások heti átlagos kifizetési szintjét – csak a források méretét alapul véve – legalább 30 milliárd forintra kell még felpörgetni ahhoz, hogy a hátralévő három és fél évben az ország teljes egészében felszívja a még ki nem fizetett, mintegy 5500 milliárdos forrást” – mondta Essősy Zsombor. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója kiemelte: ha a pályázati rendszer működési gyakorlatát is figyelembe vesszük, a kifizetések ütemet indokolt lehet a heti 40 milliárdos szint felé közelíteni. Számítani kell ugyanis arra, hogy bizonyos összegeket egyéb okok – felhasználási szabálytalanságok, a projekt vagy a pályázó ellehetetlenülése – miatt vissza kell majd fizetni.
A szakértő által kívánatosnak tartott kifizetési számokat azonban még nem sikerült elérni. Az NFÜ azt közölte, hogy az idei évben a heti átlagos kifizetések értéke 13,3 milliárd volt. Az NFÜ mindamellett megjegyezte azt is, hogy a kifizetések nagysága függ a beruházások kivitelezési szezonalitásától, így nagyobb számlamennyiség várhatóan a nyári és az őszi időszakokban érkezik majd. Ezt támasztja alá a szervezet 2011 végi tájékoztatása is, ami arról szólt, hogy 2011 harmadik negyedében a jelenleginél magasabb, 19,7 milliárd volt a kifizetések heti átlagos értéke.
Essősy Zsombor úgy véli, hogy a kifizetések gyorsításához nemcsak az NFÜ munkájára, illetve az önrészt biztosító pénzintézetek rugalmasságára, hanem a kedvezményezett projektgazdák (vállalkozók, önkormányzatok, egyéb non-profit szervezetek) erőfeszítésére is szükség lesz a beruházások mihamarabbi végrehajtása, illetve a számlák időben történő benyújtása terén. „Ha nem következik be radikális, az uniós fejlesztések folyamatában minden szereplőt érintő szemléletváltás, akkor elképzelhető, hogy az ország csupán 70 százalékos arányban tudja majd lehívni az EU-forrásokat” – mondta. Jelenleg a kifizetések aránya éppen meghaladja a 30 százalékot.