Bukhatják a pénzüket a ScienNet törzsvásárlói

Csak tavalyra 960 millió forintot elérő adóhiányt állapított meg a Vám-és Pénzügyőrség a ScienNet hálózatnál. A cég ügyfelei pénzéből 1,6 milliárd forintot foglaltak le a ScienNet számláin, amely elmehet a cég adóhiányának a fedezésére. A VPOP nyomozása szerint eddig semmiféle titkos külföldi tulajdonosoknak nincs nyoma, az off-shore céghálózatot mögött a magyar szervező állt.

A VPOP rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette: az előzetes adószakértői vélemények alapján a Washingtonban bejegyzett Sciennet International Llc-nek tavalyra összesen 960 millió forintnyi adót kellett volna bevallania és megfizetnie a költségvetésnek.

VPOP sajtótájékoztató

Nagy János altábornagy, a VPOP országos parancsnoka elmondta: a VPOP november 20-án kezdett nyomozásba különösen nagy értékű adócsalás gyanújával a külföldön bejegyzett törzsvásárlói csoporttal szemben. A nyomozás eddigi állása szerint a off-shore cég itteni hálózatának működtetésére hazai céget hoztak létre, amely mögött ugyanaz a személy állt.

Hatósági forrásokból úgy tudni, hogy az off-shore cégek egy részénél már bizonyítható, hogy Leinemann Zsolt egyedül hozta azokat létre. A ScienNet rendszer kialakítása a hálózat tetején lévő néhány hazai személyhez - a hálózati zsargonban instruktorhoz - kötődik.

A pénzmosás megelőzéséről szóló jogszabályok alapján a parancsnokságon működő hazai FIU egységekhez érkező bejelentések feldolgozása, illetve előzetes információgyűjtés előzte meg a nyomozást.

VPOP sajtótájékoztató

November 25-én, azaz múlt hét szerdán végül a Llc. alapítóját, működtetőjét és a cég számlái felett egyedüli rendelkezésre jogosult ügyvezetőt - Leinemann Zsoltot - a reggeli órákban elfogták a VPOP nyomozói és lefoglalták a több tízmilliót érő luxusautóját is. Az egész országra, több mint 40 helyszínre kiterjedt akcióban csaknem 200 nyomozó vett részt. A bizonyítékok biztosítása érdekében a cég szervereit lefoglalták.

Ezzel egy időben az Llc.tulajdonában lévő és a bank által vezetett bankszámlákon közel 1,6 milliárd forintot foglaltak le a nyomozók.

A nyomozók megállapították: a ScienNet 2008 évi működése során a hálózat forgalmának csak elenyésző része származott a kereskedelmi forgalomból, a túlnyomó többséget a tagok készpénzes befizetései adták. A cég forgalmából az is nyilvánvalóvá vált, hogy a tagok befizetésének az aránytalanul nagy része landolt a hálózat élén álló néhány ember számláján, míg a nagy többség semmit, vagy alig valamit látott vissza a befizetéseiből.

A ScienNet kapcsán mintegy 11 offshore jellegű céget hoztak létre, ezeknél a cégeknél nyoma van több száz millió forintos átutalásoknak is.

A most lefoglalt 1,6 milliárd kapcsán a VPOP úgy fogalmazott: ha bebizonyosodik, hogy a céget komoly adóhiány terheli, úgy a lefoglalt összegből a jogszabályoknak megfelelően kifizethetik az elmaradt adóhiányt. Amennyiben az ügyfelek bizonyíthatóan csalás, illetve megtévesztés miatt fizették ki a - hírek szerint gyakran több millió forintra is tehető - foglalóikat, úgy a lefoglalt összeg egy része visszajár a befizetőknek.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Úgy tudjuk, hogy a céggel szemben a Budapesti Rendőr Főkapitányság (BRFK) is nyomoz tiltott piramisjáték szervezése ügyében, nemkülönben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálódik fogyasztó megtévesztése miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.