Brüsszeltől is pénzt kér a kormány

Az Európai Bizottságtól is segítséget kér a magyar kormány, Brüsszel szerint pénzügyi támogatásról van szó, ami egyértelműbbé teszi, hogy a kabinet milyen jellegű megállapodást akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal. Kérdés, megkapjuk-e, amit kérünk.

– Tudunk a magyar kormány szándékáról, hogy elővigyázatossági pénzügyi támogatást (precautionary financial support) kérjen az Európai Bizottságtól és az IMF-től – jelentette be ma egy sajtótájékoztatón  Amadeu Altafaj Tardio, Ollie Rehn pénzügyi biztos szóvivője brüsszeli tudósítónk szerint. A tájékoztatás szerint a bizottság egyelőre nem kapott ilyen kérést formálisan, amint megkapják, megvizsgálják és kiértékelik.

Euro banknotes and small coins are pictured in open cash register in a shop in Olching August 16, 2011. The euro dipped on Tuesday, retreating from a three-week high versus the dollar, after weak German and euro zone growth data sparked concerns about a slowdown and added to pressure on policymakers to act fast to address the region's debt problems. REUTERS/Michaela Rehle (GERMANY - Tags: BUSINESS) POLITICS)

A magyar kormány eddigi megnyilvánulásai alapján nem hitelcsomagról kívánnak tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal, nem hitelfelvételről lenne szó, hanem egy biztosítást kötnének, ami növeli a befektetői biztonságot Magyarországon. A nemzetgazdasági tárca mai közleményében már jelezte, hogy nem csak az IMF-fel, hanem az Európai Unióval is megállapodás megkötésére készül. A pénzügyi biztos szóvivőjének szavaiból azonban arra lehet következtetni, hogy ennél többről lehet szó.

Az Európai Unióval volt már hasonló jellegű kapcsolatunk, a 2008-as válság kitörésekor felvett mintegy 20 milliárd eurós hitelcsomag egy részét, 6,5 milliárdot Brüsszel bocsátott rendelkezésre. Az még nem világos, hogy most milyen feltételekkel, milyen konstrukcióban kötnék meg a szerződést. A nemzetgazdasági tárca ma jelezte, hogy valamikor a jövő év elején születhet meg a megállapodás közte és az IMF között. Egyes elemzések azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez nem fog könnyen menni, az IMF ugyanis elvásárokat fogalmaz meg a hitelben részesülők felé, és ha azt tapasztalja, hogy a kormány egyes kérdésekben hajlíthatatlan, akkor nem fogja erőltetni a megállapodást. Más vélemények szerint viszont nem kockáztathatja meg Brüsszel és az IMF, hogy újabb európai ország kerüljön kritikus helyzetbe, mert a következmények kiszámíthatatlanok lennének.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.