Brüsszelben megkapták Matolcsy levelét, és nem örülnek

Megérkezett az Európai Bizottsághoz Matolcsy György levele, melyben a miniszter a legújabb megszorítócsomagot ismerteti. A testület hivatalos választ későbbre ígér, de úgy tudjuk, az IMF-hez hasonlóan elégedetlenek a kormány teljesítményével.

– Az Európai Bizottság kora délután megkapta Matolcsy miniszter úr Olli Rehn biztosnak küldött levelét – tájékoztatta lapunkat Simon O' Connor, a testület pénzügyekben illetékes szóvivője. Hozzátette: csak a levél tartalmának elemzése után tudnak bővebben nyilatkozni róla. 

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfői nyilatkozatában több magyar gazdasági intézkedést sem ítélt fenntarthatónak a pénteken bejelentett harmadik Matolcsy-csomaggal kapcsolatban. Varga Mihály, a hiteltárgyalásokkal megbízott miniszter szerint az EU kényszerítette ki azokat az intézkedéseket, amelyeket most az IMF kifogásol.

A bizottságnál nem akarták kommentálni Varga Mihály kijelentéseit. Arra azonban emlékeztettek, hogy az őszi gazdasági előrejelzésben kifejezetten úgy fogalmaztak, elemzésük szerint többek között a kiszámíthatatlanság és az aránytalan adóterhek, például a pénzügyi szektor különadói okozzák a magyar gazdaság gyenge növekedését.

Emlékeztettek arra is, az IMF/EU júliusban Magyarországon tárgyaló delegációjának akkori közleménye is a bankszektor egészségének helyreállításának fontosságát hangsúlyozta, mondván, a pénzintézetek megerősödve tudnak hozzájárulni a gazdaság fellendítéséhez. – Nagyjából egyetértünk azzal, amit az IMF mond – fogalmazott egy forrásunk. A bizottság feltehetően hivatalosan is válaszol majd Matolcsy levelére, de a részletes elemzés csak a februári időközi gazdasági előrejelzésben várható.

Olli Rehn pénzügyi biztos egyébként többször, köztük a gazdasági előrejelzés november 7-i bemutatásakor leszögezte: bár a sajtót a nominális cél, azaz a 3 százalékos hiányküszöb érdekli, a bizottság azonban nemcsak erre koncentrál, hanem arra, hogy az intézkedések mennyiben járulnak hozzá a gazdaság szerkezetének stabilitásához.

A bizottság egyébként már tavaly vizsgálta a bankadót: jogilag nem talált kivetnivalót a magyar különadóban, de aggodalmának adott hangot annak mértékével kapcsolatban, mondván, hogy visszafoghatja a befektetési kedvet, és a gazdasági növekedés visszaesését eredményezheti.

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten Brüsszelben lapunk kérdésére válaszolva jelezte: arra utasította a nemzetgazdasági minisztériumot, hogy az „unió számításai szerint is” 2,7 százalék legyen a hiány 2013-ban, és ehhez nevezzenek meg további intézkedéseket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.