Brüsszel: három százalék alatt lehet a magyar hiány
Brüsszelben 2012-re 2,5 százalékkal, miközben 2013-ban 2,9 százalékos hiánnyal számol a testület, ami éppen csak a három százalékos határ alatt van. (Az őszi előrejelzés még 2,8 és 3,7 százalékot jósolt a két évre.) A bizottság idénre 0,3 százalékos gazdasági recesszióval számol, és ennek tulajdonítja azt, hogy a hiány nagyobb lesz, mint ahogy a konvergencia programban vállalat 2,2 százalék.
Olli Rehn, az Európai Bizottság alelnöke, pénzügyi biztos újságírói kérdésre elmondta: az alacsonyabb hiányszám a frissített konvergenciaprogramban szereplő intézkedéseknek köszönhető, illetve a strukturális reformok területén is mutatkozott előrelépés. A finn biztos emlékeztetett: a bizottság május 30-án áll elő a tagállamokra vonatkozó konkrét ajánlásokra, s akkorra végeznek a konvergenciaprogram részletes elemzésével.
Kedvező üzenet ez a pénzügyminiszterek június 22-i ülése előtt, amikor is magyar remények szerint a túlzott-deficiteljárás keretében a 2013-as kohéziós pénzek felfüggesztéséről született korábbi döntést „felfüggesztik” a tárcavezetők. A bizottság annak idején azért javasolta az uniós támogatások felfüggesztését, mert szerintük az egyszeri intézkedésekkel elért költségvetési többlet fenntarthatatlan, és mert Magyarország (amely 2004 óta, azaz a csatlakozás óta nem teljesíti a költségvetési hiányra vonatkozó uniós előírást) a brüsszeli testület korábbi előrejelzése szerint jövőre ismét megsérti a három százalékos szabályt.
Most úgy tűnik, az eddig bejelentett intézkedések és a frissített konvergenciaprogram előzetes elemzése alapján a bizottság már úgy véli, tartható az előírt arány. A konvergenciaprogram mélyebb elemzése után várható, hogy a bizottság előrejelzése még inkább három százalék alatti számot mutat majd. Az elemzés szerint a konvergenciaprogramban jelzett hiányjavító intézkedéseknek csak felét vették figyelembe ebben a jelentésben.
A bizottság szerint továbbra is az export lesz a magyar növekedés fő motorja. Idén GDP-arányosan 0,3 százalékos recesszióval, jövőre 1 százalékos növekedéssel számolnak. A testület szerint a belső kereslet ugyanakkor nem élénkül: a bizonytalan gazdasági kilátások, az adóemelések, és a vártnál magasabb infláció játszanak ebben szerepet. Jövőre a bizottság szerint a nemrég bejelentett pénzügyi tranzakciós illeték fogja majd vissza még jobban a fogyasztást. A bizottság szerint ezeket a negatív fejleményeket a decemberben a bankokkal kialkudott új végtörlesztési megoldás sem fogja vissza hosszútávon.
A befektetések mértéke is tovább esik a bizottság szerint, ami a testület értékelésében azért különösen aggasztó, mert a GDP-arányosan a befektetések aránya 1997 óta a legalacsonyabb szinten van. A pénzügyi tranzakciós illeték, és a konvergenciaprogramban bejelentett ágazati járulékok szintén negatív hatással lesznek a befektetésekre, amit az autóiparban történő befektetések, bővítések mérsékelnek.
A bizottság szerint a foglalkoztatás terén negatívak a kilátások. A minimálbér januári 19 százalékos emelése az alacsonyabb képzettségűek kategóriáját sújtotta leginkább, ami egyébként is a legveszélyeztetettebb csoport. A foglalkoztatás bővítésének fő forrása a közmunkaprogram lehet, ugyanakkor a bizottság elemzése szerint ez kiszorítja az aktív munkaerő-piaci intézkedéseket.
Az infláció a bizottság elemzése szerint váratlanul magas volt ez év elején, amit az adóemelkedések, illetve az árfolyam ideiglenes megnövekedése okozott, s a további adóemelések miatt várhatóan magasabb lesz a jegybank előrejelzésénél.
A kormány által bejelentett megtakarítások a bizottság szerint a költségvetés 0,3 százalékát teszik ki idén. A konvergenciaprogramban szereplő 0,4 százalékos többlettartalék fedezetét ugyanakkor a bizottság nem látja. A testület 0,5 százalékos kiadási elcsúszást is vár a gyógyszertámogatások, illetve a közlekedési ágazatbeli kiadások miatt.
A 2013-as deficit-előrejelzés jelentős csökkenését a bizottság többek között az idei kedvezőbb helyzettel indokolja, valamint az adóintézkedésekből, illetve kiadáscsökkentésekből eredő megtakarításokkal. A jelentés szerint a konvergenciaprogramban a szerkezetei reformok egyes elemei hangsúlyosabbak lettek, ám a kormány és a bankok közti megállapodás és az emelkedő kamatkiadások növelhetik a hiányt. Idén jelentősen, 4,25 százalékról 2,1 százalékra csökken a szerkezeti hiány, de jövőre csak enyhébb javulás várható.
Az államadósság tavaly a GDP 80,6 százalékára csökkent, idén további mérséklődés várható (78,5 százalék), 2013-ra pedig 78 százalékkal számol az előrejelzés.