Brit kormány 10 százalék feletti költségvetési hiányt vár
Független londoni elemzők már jó ideje 10 százalékot mesze meghaladó, sőt esetenként inkább 20 százalékhoz közelebbi brit deficitet jósolnak. A csütörtöki Financial Times értesülése szerint Alistair Darling pénzügyminiszter, aki a jövő héten ismerteti az alsóházban a költségvetési tervet, 175 milliárd fontot megközelítő éves állami hitelfelvételi igényt fog bejelenteni. Ez a hazai össztermék-értékhez mérve 12 százalékot meghaladó költségvetési hiánynak felelne meg; ilyen mértékű központi deficit a II. világháború óta nem volt Nagy-Britanniában – írja a londoni gazdasági napilap.
A hiány megugrásának fő oka a Financial Times szerint az, hogy a már előre lekötött kiadásokat a ténylegesnél jóval kedvezőbb gazdasági aktivitás előrejelzésével tervezték. Ennek folyománya a nagy hiány mellett az is, hogy a nemzeti jövedelemhez mért állami újraelosztás hozzávetőleg 48 százalékra, csaknem három évtizede nem látott szintre növekszik. A közkiadások legutóbb az 1982-1983-as pénzügyi évben haladták meg a 48 százalékot, Margaret Thatcher konzervatív kormánya azonban 1987-1988-ra ezt 41,6 százalékra szállította le.
Nagy londoni elemző házak a Financial Times értesülésében szereplőnél is jóval nagyobb brit költségvetési deficitekkel számolnak. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) minap kiadott új prognózisa szerint a következő, 2010/2011-es pénzügyi évben a brit költségvetés hitelfelvételi igénye 208 milliárd font (70 ezer milliárd forint) lesz, ami 17 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánynak felelne meg.
A CEBR azzal számol, hogy 2015-re a brit államadósság-ráta eléri a GDP-érték 100 százalékát. A vezető londoni gazdaságelemző ház minden eddiginél súlyosabb idei recessziós előrejelzést is adott a brit gazdaságra, azt jósolva, hogy a brit hazai össztermék-érték 2009-ben, reálértéken 4,5 százalékkal zuhan.
A CEBR szerint a brit gazdaságra általa várt idei egész éves visszaesés 1931 - a nagy depresszió mélypontja - óta a legmeredekebb lesz. Abban az évben 5,1 százalékkal csökkent a brit GDP-érték. A brit gazdaság összkibocsátásának 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsértéke és az idei harmadik negyedévre várt mélypont között összesítve 5,6 százalékos GDP-zuhanással számolnak a CEBR londoni elemzői.