Bővül a feldolgozóipar
Enyhe növekedést jelez szeptemberben a beszerzési menedzserindex (BMI), az index szezonálisan kiigazított értéke az augusztusi 49,5 pontról szeptemberben 52,5 pontra emelkedett - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn.
A korábbi szeptemberekkel összevetve az idei érték átlag feletti és az idei hónapok átlagát (51,6) is felülmúlja.
A felmérésben vizsgált részindexek két kivétellel nőttek augusztushoz képest. A foglalkoztatottság két hónapja tartó csökkenő trendje abbamaradt és újból növekedésre utal.
A BMI indexe azt mutatja, hogy 2010 júliusa és 2011 szeptembere között folyamatosan bővült a feldolgozóipar. Azonban az azóta eltelt hónapokban csak hatszor történt hasonló, amire 2008-2009 óta nem volt példa - jegyzi meg az összegzés.
A mostani érték az idei hatodik bővülő hónap. Ezek közül a harmadik legmagasabb március és június után. A szeptember összességében az átlagnál némileg gyengébb hónap volt a korábbi években: az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9 pont, a hosszú távú szeptemberi átlag pedig 1996 óta - 51,6 pont - elmarad a múlt hónapban mért értéktől.
A termelési mennyiség indexe csökkent augusztusi értékéhez képest, de így is ötödik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését. A mostani érték alacsonynak számít. Az elmúlt 17 évben tizenkétszer volt nagyobb az index értéke szeptemberben.
Az új rendelések indexe erősebben nőtt, és a mostani a nyolcadik legmagasabb szeptemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így már ötödször növekedett az idei évben, és hatodszorra az elmúlt tizenegy hónapban. Ilyen emelkedésre utoljára 2009 közepén volt példa.
A szeptemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett augusztushoz képest, de az ütem enyhe. A korábbi szeptemberi értékeket nézve az idei a kilencedik legmagasabb érték 1995 óta. Az index értéke harminchét hónapból harmincötször volt 50,0 pont alatt, amire korábban még nem volt példa.
A vásárolt készletek növekedni kezdtek az augusztusi csökkenést követően, ötödször az idei évben. Az idei szeptemberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag alatti pontérték.
A múlt év októberében csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, ami januárban már emelkedett, és 50,0 pont fölé került. Ez a trend szakadt meg most.
A beszerzett mennyiség mutatójának legalább öt hónapon át tartó emelkedésére hét hónap alatt utoljára 2011 júniusa és 2011 szeptembere között volt példa, a most szeptemberi növekedés a negyedik volt az elmúlt öt hónapban.
A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme erősödött, és ezzel együtt a beszerzési árak már harmincegyedik hónapja növekednek.
A késztermékkészletek szintje szeptemberben is alacsonyabb lett, a korábbi szeptemberi értékekhez viszonyítva. Ez a késztermékkészletek szintjének enyhe csökkenő trendjét mutatja.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent augusztushoz képest, de nyolcadszor jelzi az import mennyiségének növekedését. Az exportindex értéke erősebben emelkedett az előző hónaphoz képest, és elmozdult az 50,0 pont közeléből.
A felmérés készítésekor néhány termék kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Ezek a következők voltak: csapágyak, csomagolóanyag, egyedi termékek, ezüst, élőállat, fólia, granulátum alapanyag, lágyító, liszt, PVC por, réz.
Hiányt elszórtan, de sok területről jeleztek, például: brokkoli, karfiol, kukorica, szőlő, tök, DC04-es lemez, faalapanyag, palack, propilén, speciális szögacél, színes félfémek vagy vas.
Jelentősebb árcsökkenésről a cellulózok esetében számoltak be.