Botswanai szinten a magyar jövedelem
Magyarország magasból közepesen magas kategóriába került a Világbank egy főre eső jövedelem (GNI) alapján készített 2012-es listáján Magyarország - tudósít az origo. A világ államai közül csak hazánk és Dél-Szudán esett lejjebb egy szinttel, 13 állam ellenben javítani volt képes belső jövedelmi viszonyain.
A Világbank négy - alacsony, közepesen alacsony, közepesen magas, magas - jövedelemszint szerint rangsorolja a világ államait.
Magyarország 2012-es 77. helyezésével egy kategóriával lejjebb, a 4086-12615 dolláros egy főre eső jövedelmi sávba esett. Itt olyan államokat találunk, mint például Türkmenisztán, Namíbia, Irak vagy Botswana.
A régiós versenytársak közül Szlovákia, Csehország vagy pláne Szlovénia már rég előttünk jár.
Ám a 2008-ban még mögöttünk álló Litvánia, Lettország, Lengyelország, Chile, Uruguay, Venezuela, Oroszország vagy épp Egyenlítői-Guinea mára szintén leelőzött bennünket.
A válság után számos ország javítani tudott, ám Magyarországon az utóbbi idők során csökken az egy főre jutó nemzeti jövedelem. Míg 2009-ben 12 980 dolláron (megközelítőleg 3 millió forinton) állt a hazai GNI, az adat előbb 12 860 dollárra, majd még nagyobb eséssel 12 390 dollárra (körülbelül 2,7 millió forintra) csökkent. Ennél legutóbb 2007-ben volt alacsonyabb a mutató.
Ilyen csökkenő trend még a válságtól viszonylag nagyobb mértékben sújtott államok körében is ritka. Térségünkből most már csak Románia és Bulgária áll mögöttünk.
A portál értékelése szerint a folyamat elsősorban Magyarország versenyképességének romlásával függ össze.
Hazánk az IMD 2013-as versenyképességi listáján a 45.-ről az 50. helyre esett vissza. Olyan államok kerültek elénk, mint Oroszország, Kolumbia vagy Ukrajna, az először vizsgált Lettország pedig a 41. helyen kezdett.
A Világgazdasági Fórum 2012-2013-as versenyképességi rangsorában Magyarország a 48.-ról a 60. helyre esett úgy, hogy a befektetők kedvezőbb környezetre lelnek például Mauritiuson, Kazahsztánban, Costa Ricán vagy Azerbajdzsánban.
Létezik olyan felmérés is, melyben a korrupció mértékét illetően Magyarország a világ államai között a 107. helyet foglalja el. Eszerint olyan államokban, mint például Botswana, Kambodzsa vagy Puerto Rico, kevésbé befolyásolhatók a döntéshozók kenőpénzzel.