A BorsodChem állami segítséget kap, a DAM estében hasonló segítségről nem lehet szó

A BorsodChem kaphat állami segítséget a munkahelyek megőrzése érdekében, a Diósgyőri Acélművek azonban a vegyipari vállalatéhoz hasonló támogatásra nem számíthat - hangzott el a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.

Budai Bernadett kormányszóvivő azt mondta: a Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ délelőtti ülésén foglalkozott egyebek mellett a BorsodChem támogatásával. A BorsodChem számára nyújtott támogatáshoz kapcsolódó szerződéses kötelezettségek a vállalat és a kormány közötti megállapodás értelmében most átütemezésre kerülnek. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) pedig közreműködőként segíti a cég további fejlesztéseinek megvalósulását - ismertette Budai Bernadett. Hozzátette: a megállapodás tette lehetővé, hogy a BorsodChem megváltoztassa korábbi, a csoportos létszámleépítésre vonatkozó döntését is, és ne kelljen sok száz embert elküldenie.

A Diósgyőri Acélműveknél bejelentett csoportos létszámleépítéssel kapcsolatban a kormányszóvivő elmondta: a kormány a bejelentéssel már csak a kész tényekkel szembesült. "Így a munkahelyek megőrzése érdekében a BorsodChem példájához hasonló segítségről nem lehet szó" - mondta Budai Bernadett. Magyarázatként hozzáfűzte: a diósgyőri vállalattal szemben a BorsodChem időben jelezte, hogy problémái vannak, másrészt pedig konkrét javaslatokkal és tervekkel kereste meg a kormányzatot.

A Diósgyőri Acélművek leépítése miatt felmerülő foglalkoztatási problémák kezelésére, illetve az elbocsátott dolgozók újbóli elhelyezkedésének elősegítésére, a szociális és munkaügyi miniszter Szabó Józsefet, az Észak-Magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatóját miniszteri megbízotti teendők ellátására kérte fel. A Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ ülésén megtárgyalták a munkahelymegőrző pályázatok eddigi eredményeit is. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány február második felében három pályázati felhívást tett közzé. Ezek a foglalkoztatottság megőrzését, illetve a munkanélkülivé válók újbóli elhelyezkedését segítik elő - ismertette Budai Bernadett.

A legnagyobb igény a munkahelyek megőrzése érdekében igénybe vehető támogatások iránt mutatkozott. Eddig 215 pályázat érkezett be, a pályázatok feldolgozása folyamatos. Az eddig feldolgozott 135 pályázat 90 százaléka valamilyen módon a munkahely megőrzéséhez kért támogatást, elsősorban kis létszámú cégekről és jellemzően a kiskereskedelem és feldolgozóipar területéről van szó. A nagyobb vállalatok főként inkább a munkaidő csökkentéséhez kértek valamilyen mértékű támogatást. Az eddig feldolgozott projektek forrásigénye mintegy 4,4 milliárd forint, összesen több mint 7000 munkavállalót érintenek. A pályázók többsége 12 hónapra kérte a támogatást, és vállalja a 24 hónapos továbbfoglalkoztatást is. Így ez idő alatt nem küldik el munkavállalóikat.

A Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ ülésén áttekintették egyebek között Tukacs István kormánybiztos összefoglalóját a gazdasági válság által érintett, 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalatok helyzetéről. A kormánybiztos beszámolt azokról a konkrét intézkedésekről is, amelyek a vállalatok kapcsán lehetségesek - mondta a kormányszóvivő.
Az összefoglaló összesen 23 vállalat helyzetét elemzi, ezek a cégek főként elektronikai, autóipari, beszállítói cégek, de található közöttük üveggyár, élelmiszer-feldolgozó és logisztikai vállalat is.

Budai Bernadett elmondta: az ülésen áttekintették az intézkedési tervet is. Ez kiterjed egyebek között a leépítéssel érintett dolgozók összetételének, igényeinek, illetve lehetőségeinek felmérésére, a személyre szabott tanácsadási szolgáltatásokra, a képzési, átképzési lehetőségek felajánlására is - közölte a kormányszóvivő.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.