Boksz a botox gyártójáért

Hiába minden, a plasztikai beavatkozások egyik elmaradhatatlan kellékét, a botoxot gyártó amerikai Allergan nem eladó. Még 45,7 milliárd dollárért sem, pedig ennyit ajánlott érte a kanadai Valeant, amely az utóbbi években minden szeme elé kerülő, a gyógyszeriparral és az egészségmegőrzéssel foglalkozó, ígéretes jövő előtt álló vállalatot felvásárol. Egy időre kisimulhatnak tehát a ráncok az Allergan-részvényesek homlokán, de sokáig nem örülhetnek, a Valeant ugyanis nem arról híres, hogy könnyen feladja a harcot. Szakértők szerint csak idő kérdése, mikor tesz újabb, ellenségesnek minősülő felvásárlási ajánlatot a kanadai társaság, amely előtt az a cél lebeg, hogy 2016 végére a világ öt legnagyobb gyógyszeripari cége közé lépjen. Ennek érdekében a Valeant-t 2008 óta irányító Mike Pearson eddig összesen 19 milliárd dollárt költött 35 vállalat felvásárlására. Célja eléréséhez pedig nagyon jól jönne, ha a legutóbbi nagy zsákmányuk, az optikai és látásjavító eszközök gyártásában nevet szerzett Bausch & Lomb 8,7 milliárd dolláros tavalyi bekebelezése után az Allergant is a Valeant-portfólióban tudhatná.

Hivatalosan a nem megfelelő –értsd: túl alacsony – árra való hivatkozással dobta vissza az Allergan menedzsmentje a közel ötvenmilliárd dolláros ajánlatot, de a cég előtti fejlődési lehetőségek és nyereségtermelő képességének látványos javulása önmagában is kérdésessé teszi, hogy tulajdonosai csak úgy megváljanak tőle. A kaliforniai cég vezetése közleményében az ellenséges felvásárlással járó jelentős bizonytalanságokra és kockázatokra utalva dobta a szemétkosárba a Valeant ajánlatát. A cég két számjegyű forgalomnövekedést ér el a következő években, miközben az egy részvényre eső nyeresége 20-25 százalékos mértékben bővül – írja a Bloomberg. Ilyen elbűvölő számok láttán nem is csoda, ha a tulajdonosok ragaszkodnak részvényeikhez. Az igazsághoz tartozik, hogy miután a Valeant felfedte vételi szándékát, az Allergan vezetői több konkurens céget is megkerestek azzal, hogy tesznek-e ellenajánlatot. Erre azonban nem érkezett pozitív válasz, így spontán árháború kialakulásával nem kell számolni. Az Allergan és a Valeant tehát egyedül van a ringben, s utóbbi legnagyobb részvényese, a Bill Ackman multimilliárdos nevével fémjelzett Pershing Square Capital fedezeti alap ennek tudatában alakítja ki stratégiáját, emeli a tétet.

A Valeant valóban elég szűkmarkúnak tűnik, ha azt nézzük, hogy részvényenként 157,4 dollárt kínált, miközben az Allergan árfolyama 160 dollár körül jár. Védelmükre szól, hogy a felvásárlási kísérlet kitudódásakor még 142 dolláron járt a kurzus, onnan hajtották fel azt egy esetleges magasabb ajánlatban reménykedő spekulánsok. Egy elfogadható szintre emelt újabb ajánlatnak egyelőre ötvenszázalékos esélyt adnak az elemzők.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.