Bezárt a napkollektoros pályázat is
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tegnap, a meghosszabbított határidő lejártával lezárta az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer (ÚSZT ZBR) lakossági napkollektor-pályázatát. A tavaly októberben kiírt pályázat beadási határidejét először a múlt év végén, majd ez év márciusban hosszabbították meg, mostanáig.
A május 15. éjfél után benyújtott pályázatokat automatikusan, érdemi vizsgálat nélkül elutasítják.
A napenergiás vízmelegítő-rendszerek kiépítését támogató alprogramra beérkezett, összesített igények lefedik a rendelkezésre álló 2,97 milliárd forintos keretet – közli a tárca. A kiírásra összesen 5 ezer 686 pályázat érkezett be. Ebből mostanáig több mint 2 ezer 300 darabot bíráltak el kedvezően. A fennmaradók értékelése folyamatban van.
A nemzetközi szén-dioxid-kvótaértékesítés bevételeiből pénzelt kiírás megújulóenergia-felhasználást ösztönző energetikai korszerűsítésekre kínált lehetőséget - hangsúlyozza az NFM. A Nemzeti Energiastratégia szerint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és az energiatakarékosság javítása – más megoldások mellett – a napenergia-felhasználás elterjesztésével is elősegíthető.
A tárca úgy látja: az új konstrukció fogadtatása bebizonyította, hogy a kormány Megújulóenergia-hasznosítási Nemzeti Cselekvési Tervben rögzített szándékai találkoznak a lehetséges pályázói kör igényével.
A szaktárca által kezdeményezett konstrukció elősegíti a nyertes háztartások rezsiköltségeinek és energiafogyasztásának csökkentését. A program megrendelésekhez juttatja az ágazat hazai kisvállalkozóit. A pályázati támogatással megvalósuló fejlesztések hozzájárulnak a klímavédelem területén vállalt magyar kötelezettségek teljesítéséhez – fogalmaznak.
Habár a tárca sikerként éli meg a napkollektoros kiírás eredményét, a lakossági érdeklődés a korábbi szén-dioxid-kvótákból pénzelt környezetbarát felújítási pályázatoknál mindenképp lanyhábbnak bizonyult. A jóval szélesebb felújítási választékot biztosító, tavaly augusztusi, 1,6 milliárdos keretű kiírást az érdeklődők özöne miatt három nap alatt le kellett zárni. Ezt az NFM érdekes módon szintén sikerként tálalta. Ezek után kérdés, miképp hangzana az önértékelés, ha a kiírások feltételeivel és keretével tényleg eltalálnák az igényeket.
Szintén nem ad okot a derűlátásra, hogy a napkollektor-pályázat lezártával lényegében kifújtak úgy a lakossági, mint a vállalkozói/közintézményi körnek szóló energiatakarékossági, illetve megújulóenergiás pályázati lehetőségek is. Utóbbi kör esetében ez azért különösen furcsa, mert a cégek, illetve az állami szféra számára a lakossághoz képest hagyományosan nagyságrendekkel több pénz áll rendelkezésre. A magánszektor esetében a politika elsősorban a panellakások felújítását részesítette előnyben, amire tavaly is több tízmilliárd forintot fordítottak. Ám nem új kiírások formájában, hanem az előző kurzusban megítélt pénzek kifizetésére. Az Orbán-kormány időszakában eddig nem született a korábbiakhoz hasonló, kifejezett magántulajdonú panellakásokra szabott felújítási pályázat. Ilyen egyelőre nem is várható, hisz még mindig van kifizetetlen pályázat az 2009-ben elfogadottak köréből.
A hagyományos építésű lakások tulajdonosai számára ugyanakkor az előző kormányok idején is mondhatni "talált pénznek" számított az az időnként elkülönített néhány milliárd forint, amiből esetenként néhány ezer otthon –jellemzően társasház – energiatakarékossági felújítását végezhették el. A honi épületállomány zömét kitevő családi magánházak vélhető hatalmas igényei mindeddig láthatólag elriasztották a kiírókat.
Az NFM-nél az új lakossági kiírásokra vonatkozó kérdésünkre márciusban megjegyezték: vizsgálják további lakossági pályázatok kiírásának lehetőségét. Mivel azonban ez a nemzetközi kvótaértékesítésektől függ, konkrétumok egyelőre nem állnak rendelkezésre.
Azóta a helyzet a jelek szerint lényegében változatlan (vagy még rosszabb, hisz egyesek szerint a tárcánál kirobbant kvótaértékesítési botrány tovább hátráltathatja a folyamatot).
A minisztérium "a nukleáris megújulás kapujában"
"A nukleáris megújulás kapujában" – ezzel a címmel közöl beszámolót a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az Európai Nukleáris Energia Fórum most lezárult kétnapos pozsonyi üléséről, ahol a tárcát – a korábban atomenergetikai szakértőként megismert – Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár képviselte.
Az egyeztetést megnyitó Robert Fico szlovák kormányfő és Petr Necas cseh miniszterelnök kijelentették, hogy az erőműveikben végrehajtott stressztesztet mindkét ország részéről lezártnak tekintik, annak pozitív eredményeit üdvözlik, és szorgalmazzák megállapításainak mielőbbi gyakorlati hasznosítását – közli a tárca.
A fórum résztvevői szükségesnek tartották, hogy az Európai Bizottság támogassa az atomenergiát, amely alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológia. A felszólalók által hivatkozott szakértői vélemények szerint nukleáris bővítések nélkül nem teljesíthetőek az európai dekarbonizációs vállalások az energiatermelésben és a közlekedésben – írja az NFM.