Bezár a salgótarjáni üveggyapotgyár

Bezár az egyetlen hazai üveggyapotgyár, a salgótarjáni URSA. Százhúsz dolgozó kerül utcára a nógrádi megyeszékhelyen. A cég az építőipart is érzékenyen érintő gazdasági válságra hivatkozással számolja fel a magyarországi termelését.

Az URSA/URALITA Operating Unit Central East felhagy a hazai üveggyapot-gyártással, így csoportos létszámleépítéssel százhúsz dolgozót küldenek el.

A salgótarjáni üveggyapotgyár 1987-ben az első magyar-japán vegyesvállalatként kezdte el üveggyapot hőszigetelő anyagok gyártását Therwoolin márkanéven. Akkor még csak kőzetgyapot szigetelőanyagok voltak a hazai piacon, amelyen a salgótarjániak rövid idő alatt több mint nyolcszáz viszonteladóból álló kereskedelmi hálózatot alakítottak ki. A tető és padlószigetelő, táblás üveggyapot mellett épületgépészeti, csőhéj-szigetelőanyagokat is piacra vittek, újabban pedig már üveggyapotból készült külső épületburkoló elemek is lekerültek a gyártósoraikról. A hazai piac mellett a gyár egy 5-600 kilométeres sugarú körben, Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában és Ausztriában és Lengyelországban is értékesítette a termékeit.

A japánok a tízéves adókedvezményeik lejárta után szálltak ki a nyereséges üzletből, amelyet az építőanyag-kereskedelemmel és gyártással foglalkozó német Pleiderer Ag. vásárolt meg tőlük. Az 1907-ben alapított spanyol URALITA-csoporthoz a Pleiderer akvizícióját követően, 2002-ben került a salgótarjáni üveggyapotgyár, URSA néven. A madridi cégvezetés ezt követően egy ideig még az évi 13 ezer tonnás kapacitásra képes salgótarjáni gyár vezetésére bízta a közel háromszor akkora lengyelországi gyárának irányítását is. Az utóbbi években azonban a vállalatcsoporton belüli rivalizálásban, a piacokon való osztozkodásban a hazaiak alulmaradtak. A cégcsoport éves forgalma 1,1-13 milliárd euro.

Néhány éve már Lengyelországból irányítják a salgótarjáni gyárat. Tavaly még annak ellenére is nyereséges volt az URSA tevékenysége, hogy saját beruházásban felújították a kemencéjüket, s a megrendelések visszaesése miatt októbertől 30 százalékra csökkentették a termelést, decemberben pedig három hétre le is álltak a gyártással. Az építőipari recesszió miatt az idei évre már csak 8,5 ezer tonna üveggyapot-termék előállításával számoltak az üzleti tervben.

Pascal Moret, az Uralita lengyelországi gyárának vezetője pénteken azonban munkásgyűlésen bejelentette, hogy a gazdasági válság miatt lecsökkent rendelésállomány miatt április 20-án végleg leállítják a termelést Salgótarjánban. A 150 dolgozóból 120-at csoportos létszámleépítéssel elküldenek, a gépsorokat és a berendezéseket más gyáraikba szállítják, a gyárépületet pedig eladják. A készletük értékesítéséig még alkalmazásban maradnak a raktárosok, s a hazai piac megtartásának reményében állásban hagyják a logisztikai területen dolgozókat, valamint a területi képviselőket. A jövőben a hazai építőanyag-kereskedőket, illetve építőipari cégeket a holding saját kereskedő-hálózatából, de már a szlovéniai és lengyelországi gyárából szolgálja ki.

Kilenc üveggyapotgyárából az egyik legkisebbet számolja fel most az URALITA, de leállította az Ukrajnába, évi 50 ezer tonnás kapacitásra tervezett gyárának az építését is. A döntés miatt éves szinten mintegy százmillió forinttal csökken a salgótarjáni önkormányzat adóbevétele, s jelentős szponzorát is elveszíti a régió.

 

 

120 embert bocsájtanak el a salgótarjáni üveggyapotgyár megszűnése miatt
120 embert bocsájtanak el a salgótarjáni üveggyapotgyár megszűnése miatt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.