Béregyenlősdi a briteknél
Harriet Harman esélyegyenlőségi miniszter elmondta: beépítettek a tervezetbe egy olyan passzust is, amely ajánlja a 250 főnél többet foglalkoztató vállalatok számára a bérrendszer esélyegyenlőségi szempontból történő revízióját, ám azt kötelezővé csak a tapasztalatok függvényében, legkorábban 2013 után tennék. A revízió eredményét ismertetni kellene a dolgozókkal.
A miniszterasszony szerint a cél egyértelmű: egyenlő munkáért egyenlő bért kell adni, minden más szempont mellékes. Tarthatatlan, hogy a nőket átlagosan húsz százalékkal kevesebbért foglalkoztatják Nagy-Britanniában - jelentette ki. A törvény a tiszta viszonyokat teremtene a bérviszonyok között is, azaz egyszer s mindenkorra véget vetne a titkolózásnak. A nyíltság jegyében a kollégák megismerhetnék egymást fizetését, s ez a információ a szakszervezetek számára is előnyös lehet az ártárgyalásokon.
A törvénytervezetet keményen bírálták a munkaadói szervezetek, mondván azzal csak növelik a bürokráciát, beleavatkoznak a vállalati bérpolitika ügyeibe, és különben is a kormánynak a válság közepette nem ezzel kellene foglalkoznia. „Az semmibe sem kerül, ha a munkaadó korrektül viselkednek a dolgozójával szemben" - söpörte le az ellenérveket Harriet Harman. A kormány tervei szerint a törvény - ha elfogadja a parlament - már jövőre hatályba léphet.