Belviszály robbant ki a fővárosi taxisok között
A fővárosi taxis piacot átalakítani kívánó rendelt körüli vita a társaságok közötti belviszállyá fajult. Az Országos Taxis Szövetség ugyanis bejelentést tett bejelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) és Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosnál, mert álláspontja szerint a készülő budapesti szabályozással kapcsolatban az RT5 Taxi Holding Kft. jogosulatlanul gyűjt adatot a taxisokról.
A szervezet elnöke Metál Zoltán elnök pénteken közleményében arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Horváth Csaba, az RT5 Taxi Holding ügyvezetője körlevélben kérte a budapesti fuvarszervező irodák vezetőit, gyűjtsenek személyes adatokat a taxisokról, valamint az OTSZ tagjairól, és a begyűjtött információkat az április 2-i, Tarlós István főpolgármesterrel folytatott egyeztetésen akarják felhasználni.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosnak küldött levelében azt írta, az adatkérő ívek tartalmazzák a taxisok nevét, lakcímét, személyi azonosító okmányaik számát, valamint kitérnek az OTSZ érdekképviseletének esetleges tagsági viszonyára is. Megítélése szerint ez sérti az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényt és kérte a biztost a panasz kivizsgálására.
A Nol.hu kérdésére Metál Zoltán elmondta, hogy nem volt más lehetősége, mert megítélése szerint az RT5 Taxi vezetőjének akciója egyértelműen jogellenes. Telefonon egyébként kérte is, hogy a már begyűjtött információkat semmisítse meg. „Erre nem mutatott hajlandóságot, ezért fordultam a BRFK-hoz és az adatbiztoshoz.” Mindennek az előzménye – mondja –, hogy formálódik a budapesti taxirendelet. A piac többszereplős, s eddig sem volt titok, hogy egyes szereplők továbbra is szeretnének a zavarosban halászni.
Horváth Csaba lapunk érdeklődésére kifejtette: egyáltalán nem arról van szó, amiről az OTSZ elnöke beszél. Nem hajtanak végre titkos vagy a sofőrök tudta nélküli adatgyűjtést. A legfontosabb kitétel, hogy a kérdőívet mindenki önkéntesen, csak akkor tölti ki, ha akarja. Azokra a pontokra kérdeznek rá, amelyeket a készülő rendelet tartalmaz, s amelyek miatt – szerinte – a mintegy 5500 budapesti taxis közül 4000-nek fel kellene hagyni a munkával. Arra szeretnének rámutatni, hogy azok valóban komoly gondokat okoznának a piacon.
Ezt a korábban már az OTSZ-nek is meg kellett volna tennie, ám ilyen felmérést annak ellenére nem végzett, hogy az elmúlt időszakban rendre a szervezet vezetői tárgyaltak főváros illetékeseivel, s a taxis társadalom egyik meghatározó érdekvédelmi szervezetként jelölte meg magát. A kérdőívek arra is választ adnak majd, hogy akkor mekkora kört is képviselt a megbeszéléseken az OTSZ – fejtette ki Horváth Csaba. Az RT5 vezetője hozzátette: a jövő héten valóban tárgyalnak a város vezetőivel, ahol – hangsúlyozta – az önkéntes kérdőívek eredményeit szeretné bemutatni.