Reformokat sürget a kínai jegybank
A központi bank szükségesnek tartja a pénzügyi rendszer fejlesztését is, ám a túlzott kockázatvállalást semmiképp sem pártolja. A szerkezeti kiegyensúlyozatlanság ellen is fel kell lépni - teszik hozzá -, különösen a kínai gazdaság túlzott exportorientáltságán kell változtatni, ezt a célt, a belső fogyasztás erőteljes növelését tűzte zászlajára a válság hatásainak tompítására meghirdetett gazdaságélénkítő program, amelyre 4 ezermilliárd jüant, azaz 586 milliárd dollárt tettek félre.
A váltásra az óriási gyártási kapacitások optimális kihasználása miatt is szükség van, a külső felvevőpiacok időleges beszűkülése is ebbe az irányba tereli a gazdaságot. A belső piac, a fogyasztás felpörgetése meg is hozta a gyümölcsét, a harmadik negyedévben éves összevetésben 8,9 százalékkal bővült a kínai bruttó hazai termék (GDP), míg a második három hónap 6,1 százalékos pluszteljesítménye Kínában éppenséggel sem nevezhető kiemelkedőnek.
Az óvatosságot szem előtt tartja a jegybank, amely a pénzügyi és biztosítási felügyeletekkel karöltve szerdán azt is bejelentette, hogy adminisztratív eszközökkel meg fogják gátolni a fölösleges kapacitások kiépítését, az ilyen nagyberuházások finanszírozását, ám részleteket ezúttal nem közöltek. Szeptemberben a cement-és acélipari beruházások összehangolatlanságát emelték ki, mint veszélyforrást - emlékeztet tudósításában az Associated Press.