Teljesen leállhat a földgázszállítás Európába
Európa-szerte drasztikusan csökkent, helyenként teljesen leállt az Oroszországból, Ukrajnán keresztüli földgázszállítás. A Naftogaz szerint a Gazprom harmadára vette vissza az európai fogyasztóknak szánt mennyiséget, ami azóta is folyamatosan csökken. Bulgáriában teljesen leállt a tranzit földgázszállítás, Ausztria a szokásos mennyiség tizedét kapja, Románia a negyedét, Horvátországba egyáltalán nem jut el és hozzánk is kevesebb gáz érkezik. Az EU követeli a helyzet megoldását.
Reggel már voltak jelek arra, hogy a gázvita tovább éleződik. Az ukrán Naftogaz reggel bejelentette, hogy a Gazprom orosz energetikai cég drasztikusan, csökkentette az Ukrajnán keresztül áramló, európai fogyasztóknak szánt földgázszállításait, és ez "néhány órán belül" zavarokat fog okozni Európa földgázellátásában.
A Gazprom jelenleg a normális földgázmennyiség hetedét, azaz 15 százalékát tudja Európába exportálni az ukrán fél által az éjszaka folyamán érvényesített tranzitkorlátozások, a tranzitkapacitás háromnegyedének lezárása miatt - mondta Londonban a Gazprom második számú vezetője.
Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes szerint a Gazprom az ukrán tranzitcég, a Naftogaz "túszává vált", miután a vállalat négyből három exportvezetéket lezárt.
A gázvita következményeként a Bulgargaz jelezte, hogy a Bulgáriába szállított orosz földgáz mennyisége kritikus szintre esett. A bolgár gazdasági minisztérium közleménye válsághelyzetről beszél, hozzátéve teljesen leállt a Bulgáriába, illetve az onnan Törökországba, Görögországba és Makedóniába irányuló tranzit földgázszállítás. Bulgária és Makedónia van a legsúlyosabb helyzetben, mivel nem rendelkezik alternatív földgáz-csővezeték szállítási lehetőséggel.
Kedd hajnal óta már kevesebb mint harmada érkezik az orosz földgáznak Romániába is, a három érkezési pontból kettőre egyáltalán nem jön a gáz Ukrajna felöl. Ezt a román gazdasági minisztérium közölte.
A vezetéket üzemeltető Transgaz román állami cég szerint a csökkentés 75 százalékos. Korábban - pénteken - már a vállalat 30-40 százalék közötti csökkenésről adott számot, de vezető illetékese most kedden az újabb csökkenés után azt jelentette be, hogy az idei tél során megoldják majd a szállítások okozta problémákat.
A kieső mennyiséget a Transgaz illetékese szerint tárolókból, illetve a két romániai gázkitermelő vállalat, a Romgaz és a Petrom termeléséből pótolják. A gázellátás 65 százalékát belső termelésből fedezi Románia. Tárolóiban jelenleg mintegy 2,2 milliárd köbméter földgáz van, ezekből a napi felhasználás ez idő szerint 26 millió köbméter.
Radikálisan változott a helyzet keddre virradóan - jelentette ki kedden Martin Rimar cseh ipari és kereskedelmi miniszter Ukrajnában az európai gázszállítási helyzetről. A gáz csehországi fő szállítója, a RWE Transgaz azt közölte, hogy az orosz Gazprom Export által Ukrajnán és Szlovákián keresztül szállított mennyiség jelentősen visszaesett.
Zágrábból hivatalos források azt közölték kedden délelőtt, hogy reggeltől teljesen leálltak a Horvátországba irányuló orosz gázszállítások.
Az Ausztriából Magyarországra érkező földgáz mennyisége is csökkent, mivel Ukrajna korlátozta a nyersanyag Szlovákián keresztüli szállítását Nyugat-Európába - közölte Zsuga János, a Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója az MTI-vel.
Magyarország a kieső gázmennyiséget a föld alatti tárolókból pótolja. A várható fogyasztás 68-70 millió köbméter lesz kedden. Magyarország továbbra is folyamatosan kapja a gázt Ukrajna felől, a nap folyamán várhatóan 30 millió köbméter érkezik.
Minzt azt az OMV olaj- és gázipari konszern közleménye tartalmazza, Ausztriába a szokásos földgázmennyiségnek csupán a 10 százaléka érkezik jelenleg a baumgarteni gázelosztó központba.
A cég tájékoztatója alapján a Gazprom orosz vállalat előzetesen értesítette az osztrák felet, hogy a kedd éjféltől a korábbinál 30-40 százalékkal kevesebb földgázt tud szállítani az alpesi országnak. A tényleges csökkenés azonban eléri a kilencven százalékot. Mind az OMV, mind leányvállalata, az EconGas állandó kapcsolatban van a Gazprom illetékeseivel.
A konszern közleményében megnyugtatta a felhasználókat, hogy a jelenlegi fogyasztási és időjárási feltételek közepette maradéktalanul gondoskodni tud az ellátástól. Az EconGas tározóiban 1,7 milliárd köbméter földgáztartalék található.
Ausztriában évente mintegy 8 milliárd köbméter gázt használnak fel. Ennek 51 százaléka Oroszországból származik, durván egy harmada egyéb importból, közel 18 százaléka pedig hazai forrásokból.
A kiesett 65,3 millió köbméternyi földgázmennyiséget, amit az állítólagos ukrán lopás miatt tart vissza Oroszország, Putyin kormányfő hétfői bejelentése szerint Ukrajna megkerülésével Törökországon és Fehér-Oroszországon keresztül akarják szállítani.
Kijev tagadja a lopás vádját és Oroszországra hárítja a felelősséget, amiért az nem hajlandó többletmennyiség szállítására. A szakértők szerint Oroszország a szállított mennyiség csökkentésével nyomást akar gyakorolni Ukrajnára, amely a Gazpromnak az árakra és a tranzitálási díjra tett több ajánlatát is elutasította.
A 2006 évi, hasonló orosz-ukrán vita idején számos nyugat-európai országban 30 százalékkal, vagy annál is nagyobb mértékben estek vissza a földgázszállítások. Az idén a Gazprom vevői jobban felkészültek a szállítások kiesésére, jelentős tartalékokat halmoztak fel.
Berlin és Washington is a vita rendezésére szólított fel
Németországban is erősen érezteti hatását az orosz-ukrán gázvita. A legnagyobb német energiavállalatok, köztük az E.ON és az RWE közlése szerint a nap folyamán Oroszországból a korábbinál jóval kevesebb földgáz érkezett. Aggodalomra azonban semmi ok, mondták az E.ON illetékesei. Szakértők szerint a németországi ellátás egyelőre nincs veszélyben. Az ország ugyanis megfelelő tartalékokkal rendelkezik, a készlet nagysága állítólag mintegy három hónapra elegendő, s körülbelül megfelel a 2007-es fogyasztás mintegy negyedének.
Mindazonáltal berlini hivatalos körökben egyre nagyobb megütközést kelt, hogy Oroszország nem tesz eleget nemzetközi szállítási kötelezettségeinek. Michael Glos gazdasági miniszter kedd délutáni tárgyalt Berlinben a Gazprom elnökhelyettesével, Alekszandr Medvegyevvel, és a vita haladéktalan beszüntetésére, azonnali megegyezésre szólította fel a feleket.
Medvegyev a találkozó után újságíróknak megismételte: a Gazprom azért nem tud földgázt szállítani Európába, mert Ukrajna lezárt három gázvezetéket.
Az Egyesült Államok a gázvita tárgyalásos megoldására szólítja fel Oroszországot és Ukrajnát - közölte Washingtonban Sean McCormack külügyi szóvivő. Az amerikai kormány azt szeretné, hogy Oroszország és Ukrajna képviselői tárgyalóasztalhoz üljenek és megszüntessék a közöttük levő nézeteltéréseket. A szóvivő kifejtette: az Egyesült Államok álláspontja nem tér el az Európai Unió által a témában megfogalmazott nyilatkozat tartalmától. Remélik ugyanakkor, fűzte hozzá, hogy a Moszkva és Kijev közötti egyeztetések átláthatóak lesznek, akárcsak a két fél majdani megállapodása.
Háromoldalú csúcsot szerveznének a csehek
Az Európai Bizottság és az EU cseh elnöksége kedden szintén követelte Oroszországtól és Ukrajnától a gázszállítás azonnali helyreállítását. A Brüsszelben kiadott nyilatkozat szerint az orosz és az ukrán hatóságok által korábban adott biztosítékok ellenére, előzetes figyelmeztetés nélkül, lényeges mértékben csökkentették az Európai Unió több tagállamába irányuló gázszállítást, ami teljességgel elfogadhatatlan helyzetet teremtett.
A gázszállítás haladéktalan helyreállítása mellett Brüsszel azt is követeli, hogy az orosz és az ukrán fél azonnal kezdje újra egymással a tárgyalásokat, kétoldalú kereskedelmi vitájuk végleges rendezése érdekében. A cseh elnökség - olvasható a nyilatkozatban - intenzívebbé teszi a párbeszédet mindkét féllel, a gyors megállapodás elérése végett.
Az Európai Unió cseh elnöksége azt is fontolgatja, hogy Oroszország, Ukrajna és az Európai Bizottság részvételével esetleg háromoldalú csúcstalálkozót kezdeményez, de alapvetően a partvonalon akar maradni. Mirek Topolanek cseh miniszterelnök kedden Prágában elmondta: José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével arról tárgyalnak, hogy végső lehetőségként csúcstalálkozót szerveznek, amelyen az EU elnökségének képviselői, illetve a két ország államfői vennének részt.
Mindamellett a csúcstalálkozó ügyét még nem tűzték napirendre, mert az EU-nak az az álláspontja, hogy az orosz és az ukrán félnek kell megállapodnia a vitás kérdésekről, mondta Topolanek.
A tárgyalások a legfrissebb hírek szerint csütörtökön Moszkvában, a legmagasabb szinten kezdődhetnek újra. Mint azt Oleh Dubina, a Naftogaz vezetője Kijevben újságíróknak elmondta: csütörtökön az orosz fővárosba utazik, hogy folytassa a megbeszéléseket Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával.
Kedden Berlinben tárgyal a Gazprom második embere, Alekszandr Medvegyev az Európai Unió cseh elnökségével, amelyet Martin Riman cseh ipari miniszter képvisel, közölték Berlinben cseh diplomáciai források.
A Gazprom vezérigazgató-helyettese európai körútján eddig Párizsban és Londonban ismertette az orosz vállalat álláspontját az orosz-ukrán gázvitában. - Mindig a legmegbízhatóbb szállítói voltunk Európának, és azok is maradunk - mondta Medvegyev mindkét helyszínen.
Magyarország: diplomáciai offenzíva, Szlovákia: szükségállapot
Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek - közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára kedd délután.
Hozzátette: a diplomáciai lépéssorozat részleteiről a következő egy-két napban nem közölnek részleteket, mert nem akarják veszélyeztetni a tárgyalások sikerét. A konkrétumokról kedden Banai Károly, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója, Fekszi Márta külügyi államtitkár és Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter állapodott meg.
A többi között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg.
- A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint José Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.
Az államtitkár elmondta: a lépéssorozat keretében Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is. - A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat. Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról.
- A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta.
Válsághelyzet alakult ki a gázellátásban Szlovákiában. Kedd reggel hetven százalékkal csökkent az orosz földgázszállítás. - Délután 14:00 órától a gázellátásban szükséghelyzetet vezettünk be - közölte Lubomír Jahnátek, szlovák ipari miniszter kedd délután Pozsonyban, a válságstáb ülése után.
- Megállapodtunk abban, hogy ezt a gázellátó, az SPP-distribúcia részvénytársaság jelenti be. Felhívtuk a fogyasztók figyelmét arra, hogy a nagyfogyasztóknak számolniuk kell az ellátás esetleges korlátozásával. Nincs értelme arról beszélni, hogy ez a korlátozás milyen cégeket fog érinteni. Semmiképpen sem fogja azonban érinteni a lakosokat, a kórházakat és az iskolákat - mondta a miniszter.
- Olyan mértékű csökkenésről van szó, hogy az összes kompresszorállomást le kellett állítanunk - tette hozzá Jahnátek. Azt, hogy az esetleges gázszállítási korlátozások a lakossági fogyasztókat nem fogják érinteni, később Barnd Wagner, az SPP cég elnök-igazgatója is megerősítette. - A jelenlegi helyzetben alapvető célunk, hogy a lakossági gázszállításokat megőrizzük - mondta Wagner.
Szlovákia napi földgázfogyasztása mintegy 30 millió köbméter. A tartályokból naponta legfeljebb 22 millió köbméter gázt lehet elvenni, és ez a tartalék nem korlátlan. A szlovák kormány tiltakozó jegyzéket küld Moszkvának, illetve Kijevnek, és felszólítja őket a gázszállítás helyzetének azonnali rendezésére.
- Elfogadhatatlan, hogy ebben a kereskedelmi vitában túszoknak használjanak minket - hangoztatta a szlovák miniszter.
Kritikus a helyzet a Balkánon is
- Macedóniának mindössze egy napra elegendő gáztartaléka van - mondta Krste Miladinov, a fő helyi gázszolgáltató, a Gama igazgatója, miután észlelték, hogy Ukrajnán, Románián és Bulgárián keresztül nem érkezik már gáz az országba.
Macedóniában harminc ipari fogyasztója van a gáznak, lakossági felhasználás nincs. A gázt használó vállalatok egy része kénytelen lesz gázolajra átállni, és amelyek erre nem képesek, beszüntetik tevékenységüket.
Bosznia-Hercegovinába 25 százalékkal kevesebb orosz gáz érkezik mint korábban, közölte a BH Gas vállalat. Az ország kizárólag Oroszországból kap gázt. Horvátországba a hajnali órákban szintén megszűnt a gáztovábbítás, majd kedden kora délután ismét beindult. Szerbiában, amely ukrán-magyar közvetítéssel kapja az orosz gázt, egyelőre nem jelentettek komoly szállítás-elmaradást. A helyi gázfelhasználásban az ipari fogyasztóknak van döntő szerepük, a lakosság igénye az övékhez képest elenyésző.
Szlovéniában a fő gázellátó Geoplin vállalatnál közölték, hog kedd hajnalban a szokásosnál kilencven százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezett, de reggel óta "részlegesen javult a helyzet". A fogyasztók ellátása nem szenvedett kárt, mert a társaság tartalékaiból és más forrásokból pótolta a hiányt. Szlovénia évente 1,1 milliárd köbméter földgázt használ el, ennek több mint a fele orosz import, a többi Algériából és Ausztria felől érkezik.
Bukarestben sürgős kormányülést hívtak össze, miután érzékelték, hogy nem érkezik több orosz gáz. Románia naponta 61,5 millió köbméter gázt használ fel, és ebből 34 millió köbméter a lakossági gázfogyasztás, közölte a sajtóval Adrijan Videanu gazdasági miniszter. Arról nem beszélt, hogy pontosan mennyi orosz gázt importálnak, csak azt mondta, hogy a hiányt napi 33 millió köbméteres hazai termeléssel, a tartalékok napi 22 millió köbméteres megcsapolásával, és napi 2,5 millió köbméteres, más irányból érkező behozatallal pótolnák.
Bulgáriában keddre virradó éjszaka apadt el a gázfolyam. Ezért a gázszolgáltatásban monopolhelyzetben lévő Bulgargaz kénytelen volt lecsökkenteni szolgáltatását, és felszólítani vásárlóit, hogy lehetőség szerint álljanak át más energiahordozóra, például gázolajra. A Neohim és az Agropolihim nevű műtrágyagyártó-vállalatok leállították termelésüket. Bulgária a gázszükségletének majdnem száz százalékát Oroszországból fedezi.
Dusan Bajatovic, a szerb állami vállalat, a Srbijagas vezérigazgatója kedden az esti órákban jelentette be, hogy Szerbia délután óta nem kap orosz gázt. - Egymillió köbméter gáz áll rendelkezésünkre, részben saját termelésből, részben az udvarnoki (Banatski Dvor) tárolóból - mondta az állami monopolvállalat vezetője. Hozzátette: a gázt használó hőközpontokkal és villamos erőművek egy részével már reggel megállapodtak arról, hogy gázolajjal működnek tovább. A nagy gondot az okozza, hogy a szerbiai hőközpontok nagy része nem képes ilyen átállásra, s ezért komoly bajok lehetnek a távhő-ellátással.
- A lakossági fogyasztók még néhány órán keresztül nem fogják érezni a hiányt, de kérjük őket, hogy álljanak át szilárd fűtőanyagra, vagy a legrosszabb esetben elektromos fűtésre - mondta Dusan Bajatovic, hozzátéve, hogy a gázhiány miatt Szerbia áramellátó-rendszerét is az összeomlás fenyegeti, mert a lakossági egy része megpróbál majd elektromos fűtésre átállni. Szerbia az orosz gázt Ukrajnán és Magyarországon keresztül kapja. A Srbijagas vezérigazgatója közölte: szerdán tárgyalni kíván a magyar partnerekkel arról, hogy tározóikból adjanak gázt Szerbiának, amely gázfogyasztásának mindössze a nyolc százalékát képes saját forrásból fedezni, míg a szomszédos Románia a 75 százalékát, Horvátország pedig a felét.
Lekötik az adósokat a vezetékről az ukránok?
Az ukrán Naftogaz gázvállalat bejelentette, hogy csütörtöktől esetleg nem ad földgázt azoknak a hőtermelő vállalatoknak, amelyek nem számoltak el a múlt évben felhasznált energiahordozóért, közölte az ukrán lakásügyi és közműgazdálkodási minisztérium sajtószóvivői irodája.
Olekszij Kucserenko lakásügyi és közműgazdálkodási miniszter felszólította a hőszolgáltató vállalatokat, hogy igazítsák a követelményekhez fűtési díjakait, és idejében fizessenek az elfogyasztott földgázért. - Ha a hőszolgáltatók nem tudják idejében beszedni a lakosságtól a fűtési díjakat, akkor törlesszék bankhitelből az adósságukat, mert a Naftogaz vállalat egyértelműen közölte, hogy ingyen nem ad több földgázt - mondta a tárcavezető. Hozzátette: a kormány rövidesen megvizsgálja, miként biztosíthatná a jegybank a távfűtő vállalatokat kiszolgáló bankok pótfinanszírozását - az önkormányzatok garanciája mellett - annak érdekében, hogy áthidalható legyen a lakossági befizetések és a hőszolgáltató vállalatok által felhasznált földgáz árának eltérő törlesztési idejéből adódó pénztárrés.
Országosan a 2008-as évről fennmaradt kommunális földgázadósság összege 1,851 milliárd hrivnya (55 milliárd forint), a hátralék csak decemberben 208 millió hrivnyával növekedett. Legnagyobb a földgázadóssága Dnyipropetrovszk, Harkiv, Donyeck, Zaporizzsja és Luhanszk megyéknek, valamint Kijevnek. Olekszandr Turcsinov első miniszterelnök-helyettes utasította a megyéket, hogy rövid határidőn belül dolgozzanak ki intézkedéseket a távfűtő művek tartalék tüzelőanyagra - fűtőolajra - való átállítására. Volodimir Makuha fűtőanyagügyi és energetikai miniszter-helyettes közlése szerint kormányhatározatot készítenek elő a szükséges mennyiségű fűtőolaj gyorsított eljárású importjára.