Behúzták az ötvenet
Magyar állami tulajdonba kerül a Budapest Bank, az erről szóló előszerződést csütörtökön írták alá a kormány és az eladó amerikai GE-csoport képviselői – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A vételár egyelőre nem ismert, a pontos összeget a pénzintézet végső átvilágítása után, a következő hetekben határozzák meg, s a végleges megállapodást is az alapján kötik meg. (A Portfolio becslése szerint önmagában a bank piaci értéke 80-90 milliárd forint körül lehet, az egész Budapest Bank-csoport 110 milliárdot érhet.) A teljes folyamat június végéig zárul le, addigra kerül házon belülre az állam a Budapest Bankban.
A pénzintézetet a Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. vásárolja meg, a vételár kiegyenlítéséhez az MFB biztosít hitelt a társaságnak – derült ki ugyancsak tegnap a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból. Az ügylet felelőse a Miniszterelnökséget vezető miniszter, vagyis Lázár János – a kormányban ő, illetve tárcája gyakorolja a tulajdonosi jogokat egyebek mellett az MFB-csoport és a szeptember végén ugyancsak állami tulajdonba került MKB Bank felett. A Budapest Bank jövőjéről később dönt a kormány, de hosszú távon nem cél az állami tulajdon, egy-két éven belül magánkézbe kerülhet a hitelintézet, akárcsak az MKB – fejtette ki a miniszter.
Varga Mihály szerint a magyar hitelintézeti szektorban a hazai tulajdon arányának növelése nem cél, hanem eszköz a gazdasági növekedés élénkítéséhez, a foglalkoztatás bővítéséhez, valamint a versenyképesség javításához. A válság alatt a külföldi tulajdonban lévő magyarországi pénzintézetek anyabankjaik nehéz helyzete miatt nem tudtak kellően hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, ezért döntött úgy a kormány, hogy emelni kell a hazai tulajdon arányát. A Budapest Bankkal ez a részesedés már meghaladja az 50 százalékot. A kormánynak amúgy nincs tudomása több eladó bankról – tette hozzá kérdésre válaszolva.
Pedig valószínűleg akad még olyan pénzintézet, amely szívesen kivonulna a magyar piacról. A francia Credit Agricole-csoporthoz tartozó Credigent például most szerezte meg a kormányoldallal jó kapcsolatot ápoló, a Győri ETO futballklubot is tulajdonló Tarsoly Csaba érdekeltségébe tartozó Quaestor Zrt. Igaz, a társaság nem egy működő bankot, inkább csak egy licencet vásárolt: a Credigen 2010-ben jelentette be, hogy befejezi működését, azóta leépítette ügyfélállományát, s a múlt év végén hitel- és betétállománya egyaránt nulla forint volt.
A kormány támogatja az üzletek vasárnapi nyitva tartásának korlátozására vonatkozó kezdeményezést – mondta tegnapi tájékoztatóján kérdésre válaszolva Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint az intézkedés várható hatására vonatkozó számokat még nem lehetett véglegesíteni, mivel a jogszabály végleges formája egyelőre nem ismert, hiszen azt még nem fogadta el a parlament.