Befejeződhet a simontornyai bőrgyár kármentesítése

Még az idei évben befejeződhet a simontornyai bőrgyár kármentesítésének kivitelezési szakasza - mondta a balatonfűzfői Nitrokémia Zrt. vezérigazgatója.

Udvardi Péter szerint a környezetvédelemmel és a környezeti károk felszámolásával foglalkozó állami tulajdonú cég a korábbi évekhez viszonyítva hatékonyabban működik; árbevétele 2010-ben 1,5 milliárd forint volt, míg 2011-ben 7,1 milliárd forintot tett ki.

A Nitrokémia Zrt. több projektben vesz részt, előzetes terveik szerint még az idei évben befejeződhet Tolna megyében az egykori simontornyai bőrgyár kármentesítésének kivitelezési szakasza. Ezt követően a monitoring rendszerek kiépítése és a talajvízkezelés marad feladatként. 

Az egykori bőrgyár 35 hektáros területéről eddig többek között 1900 tonna krómmal szennyezett bőrfaragványt, 28 ezer tonna úgynevezett húslási hulladékot, a 67 ezer tonnányi szennyezett talajt és több mint 80 ezer tonna nehézfémmel szennyezett szennyvíz-iszapot szállítottak el, és ugyancsak elvitték a gyár elbontott festőcsarnokából származó 17 ezer tonna hulladékot.

Jelenleg azon dolgoznak, hogy a már megtisztított területek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től a simontornyai önkormányzat tulajdonába kerüljenek, segítve ezzel a munkahelyteremtést a többszörösen hátrányos helyzetű kistérséghez tartozó településen - tette hozzá. A nagyobb projektek között említette, hogy a vállalat Veszprém megyében a Séd-Nádor vízfolyás kármentesítését végzi, az egykori  vegyipari tevékenységtől szennyezett patakmeder 17,8 kilométeres szakaszát már megtisztították a szennyező anyagoktól. A több mint nyolcmilliárd forint összértékű projekt megfelel az európai uniós környezetvédelmi és természetvédelmi irányelveknek, a monitoring rendszerek kiépítése mellett növények és állatok visszatelepítését is magában foglalja.

Szólt arról is, hogy a Nitrokémia  Zrt. az egykori fűzfői ipari park gesztoraként az ipartelep bővítésében, és a helyi munkahelyteremtő kezdeményezések támogatásában is aktívan részt vállal; a napokban aláírtak egy eddig kihasználatlan épület hasznosítására vonatkozó megállapodást egy helyi civil szervezettel, amely új munkahelyeket teremthet.

Udvardi Péter a korábban Balatonfűzfőre tervezett biofinomítóról elmondta, hogy a létesítéshez és a kapcsolódó biogáz üzemhez szükséges környezetvédelmi engedélyeket beszerezték, jelenleg szakmai befektetőt keresnek a több mint tízmilliárdos költségigényű fejlesztéshez. Hozzátette: a jelenlegi piaci környezetben nagyon nehéz partnert találni a Közép-európában is egyedülálló biotechnológiai létesítményhez, ahol a tervek szerint évi 100.000 tonna takarmánybúza feldolgozásával politejsav alapú csomagolóanyagokat gyártanának a jelenlegi, fosszilis alapanyagokból készült csomagolóanyagok kiváltására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.