Becsapós kínai növekedés
A helyi statisztikák alapján már a 21 legjobban teljesítő tartomány által bejelentett GDP összesen 25,28 ezer milliárd jüan (935 ezer milliárd forint) önmagában is meghaladja a nemzeti statisztika szerinti, az egész országra vonatkozó 24,8 ezer milliárd jüan (918 ezer milliárd forint) féléves teljesítményt.
A 31 szárazföldi közigazgatási egységből 28-an jelentettek 8 százalék feletti GDP növekedést. Papíron legkiugróbban a 12,5 százalékot bejelentő Tiencsin és Kujcsou tartományok teljesítettek. A Cajhszin szerint ez a statisztikai rendszer reformjának szükségességére hívja fel a figyelmet.
Idén a nemzeti és helyi adatok közti eltérés 3,16 ezer milliárd jüan (117 ezer milliárd forint). A lap leírása szerint ez a kettős (helyi és nemzeti statisztika) közti eltérés korántsem újkeletű Kínában. A rendszer 1985-ös bevezetése óta dúl a „GDP-háború” a különböző szintű adatszolgáltatók közt. Az olló évről évre egyre szélesebbre nyílik: 2009-ben 2,68 ezer milliárd, 2010-ben 3,2 ezer milliárd, 2011-ben pedig már 4,6 ezer milliárdra rúgott a különbség.
A statisztikák megbízhatatlanságát az is jól mutatja, hogy maga a kormány komoly mértékben igazítja ki azokat, nyilvánosságra kerülésüket követően gyakran többször is.
A nem egységes és koránt sem teljes körű adatgyűjtés problémáira már az amerikai kongresszus alá tartozó USA-Kína Gazdasági és Biztonsági Felülvizsgálati Bizottság (USCC) is felhívta a figyelmet egy január végi tanulmányában. A hibák ellenére az USCC megjegyzi: az elmúlt évtizedekben komoly reformokat hajtottak végre Kínában, azonban ennél is többet kell tenni az átláthatóság és a pontosság fokozása érdekében, a gazdasági teljesítményre vonatkozó adatok ugyanis a hazai szereplők valós tájékoztatásán túl az ország külföldi megítélését is segítené.