A fájdalmas gyorsítás programját támogatja az EU

Támogatást kért és kapott Bajnai Gordon kormányfő José Manuel Barroso bizottsági elnöktől az új gazdaságpolitikai programhoz, amely fájdalmas rövid távú intézkedések mentén reményei szerint gyorsabban állítaná növekedési pályára a magyar gazdaságot.

Villámlátogatást tett Brüsszelben kedden délelőtt Bajnai Gordon miniszterelnök, de nem bemutatkozni jött, hanem az új kormány hangsúlyozottan új elképzeléseit bemutatni, amihez támogatást kért és kapott. - Nincs elvesztegetni való időnk - mondta a Bizottság elnökével, José Manuel Barrosóval folytatott reggeli eszmecseréje után a közös sajtóértekezleten. Hozzátette: Magyarországnak bizalomra és támogatásra van szüksége, hogy a négy pilléren nyugvó, rövid és hosszú távú intézkedéseket, tehát válságkezelő és növekedésserkentő elemeket is tartalmazó program végrehajtását meg lehessen kezdeni.

Brüsszel, 2009. április 28.
José Manuel BARROSO, az Európai Bizottság elnöke (j) fogadja BAJNAI Gordon magyar miniszterelnököt az Európai Bizottság brüsszeli székházában 2009. április 28-án. (MTI/EPA/OLIVIER HOSLET)
Brüsszel, 2009. április 28. José Manuel BARROSO, az Európai Bizottság elnöke (j) fogadja BAJNAI Gordon magyar miniszterelnököt az Európai Bizottság brüsszeli székházában 2009. április 28-án. (MTI/EPA/OLIVIER HOSLET)

Barroso a maga részéről egyértelműen jelezte: támogatja az új makrogazdasági programot, amelynek részleteit egyébként májusban tekintik át az uniós szakemberek a valutaalapi (IMF) kollégáikkal együtt, a Magyarországnak nyújtott, összesen 20 milliárd eurós hitelcsomag fényében.

A Bizottság elnöke szerint Magyarország a jó úton halad, egyetértett a növekedésösztönző, munkahelymegtartó és foglalkoztatást bővítő tervekkel, a munkát terhelő adók tervezett csökkentésével, de hangsúlyozta, hogy a pénzügyi egyensúlyt mindenképpen helyre kell állítani. Erre akkor is múlhatatlanul szükség lenne, ha a globális válság nem tört volna ki, ám az új körülmények között még inkább. Ezzel Bajnai is egyetértett.

Úgy tudjuk, a megbeszélésen nem is merült fel, hogy Magyarország esetleg könnyítéseket kérne az EU-tól és az IMF-től, például a költségvetési hiány mértékét illetően, de a kormányfő kérdésünkre leszögezte: a májusi felülvizsgálat során szeretnék beemelni az új program „bátrabb, határozottabb, nagyobb hatású, gyorsabb felzárkózást ígérő, rövid távon fájdalmakkal járó" programját a hitelcsomagba. A kormány tartja magát a szerződéshez, de a februári gazdaságpolitikai tervekhez képest változott körülményeket figyelembe kell venni.

Az Európai Unió a megoldás - jelezték mindketten, s Barroso emlékeztetett rá, hogy a magyar GDP 2000 óta összesen 35 százalékkal bővült, már a tagság ígérete is hozzájárult a gyors növekedéshez, a tagság pedig még jobban.

Igaz, most nagyjából hatszázalékos visszaesés idén a magyar gazdaságra, ezért is fontos élni az unió kínálta finanszírozási lehetőséggel, az alapokból 2013-ig érkező összesen 25 milliárd euróval, amelyből most előrehoznak kifizetéseket. Bajnai is örült, hogy az unió hozzájárul a magyar-szlovák, a magyar-szlovák, a magyar-horvát gázvezeték összekötéséhez. Barroso szerint e pénzek is új munkahelyeket teremtenek, új szerződésekhez juttatnak vállalatokat.

Bajnai végül hangoztatta: az uniós támogatás, a bizalom nagyon fontos, de problémáit Magyarországnak magának kell megoldania. Ez vonatkozik az euró bevezetésére is. Nem kiskapukat kell keresni, hanem teljesíteni a maastrichti feltételeket, hogy a közös valutát mihamarabb használhassuk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.