Bárhol, bármi történik, a forint azonnal zuhan
A forint gyakorlatilag arra ugrál, amerre a szél fúj, bármilyen gazdasággal, euróval összefüggő nyilatkozat hangzik el a világban, nálunk azonnal jön a reakció. A ma reggeli zuhanás vélhetően az olasz piacfelügyelet negatív tartalmú nyilatkozatával függ össze, miszerint felbomolhat az eurózóna, ha az Európai Központi Bank nem avatkozik közbe a piaci folyamatok megfordítása érdekében. Ezt egyre többen szorgalmazzák, például a francia és a japán jegybankelnök is elég negatív hangvételű nyilatkozatot tett, és a Credit Suisse közgazdásza is az EKB minél előbbi hathatós beavatkozását (korlátlan összegű állampapír vásárlását) sürgeti.
A francia jegybankelnök kijelentése szerint a világ egy pénzügyi krízis felé tart, a japán jegybankelnök szerint az európai adósságválságnak nem lesz gyors megoldása. A Credit Suisse szakértője, Yiagos Alexopoulos szerint ha az EKB nem lép gyorsan (egy 1000 milliárd eurós méretű állampapír-vásárlási programmal), akkor szomorú vége lesz az eurózóna nevű projektnek. Közben az EKB egyik döntéshozója, Erkki Liikanen úgy nyilatkozott: hitelösszeomlás indulhat a fizetési övezet bankrendszerében, mivel jelenleg nincsenek meg az eszközök a negatív spirál (emelkedő állampapírhozamok, romló banki tőkehelyzet, csökkentett hitelezés, fokozódó recessziós veszélyek, további költségvetési megszorítások, még mélyebb recesszió stb.) megfékezésére.
Ma magyar szempontból több lényeges makrogazdasági statisztika is megjelenik a reggeli órákban, majd délelőtt az eurózóna inflációs adatára, az amerikai ADP foglalkoztatási jelentésre, a chicagói beszerzési menedzserindexre, a függőben lévő lakásértékesítésre figyelnek majd leginkább a befektetők. Emellett természetesen az eurózóna adósságválságának fejleményei és főként a dél-európai állampapírhozamok mozgása lesz lényeges. (privatbankar.hu)