Bankmentés Ausztriában
A szavazást megelőző vitában Alfred Gusenbauer ügyvezeto miniszterelnök arról is beszélt, hogy nincs szó ajándékról, de arról sem, hogy ezzel minden rendben lenne. A biztonságot szavatoló csomag elfogadása után rögtön meg kell kezdeni a konjunktúra élénkíto intézkedések meghozatalát. Ugyanakkor a jövőre nézve bíztató jelnek tekintik az egyhangú döntést: az ellenzékiek közül a Zöldek megfogalmaztak ugyan bizonyos kételyeket, ám ellenszavazat nem volt. Gusenbauer egyébként beszédében az euró előnyeinek ecsetélésére kitért arra is, hogy Magyarország és Izland esete jól példázza, mi történik az euróövezeten kívüli országgal egy ilyen válságban.
A százmilliárd euró szokatlanul nagy összeg ilyen állami garancia céljaira. Összehasonlításul: az osztrák nemzeti össztermék tavaly 270 milliárd euró volt, az adóreform pedig amelyről jó ideje elkeseredett vita van, 3 milliárd euró volumenű.
A rendelkezésre bocsátott 100 milliárd euróból 15 milliárd közvetlenül egy-egy rossz helyzetbe kerülő pénzintézet esetleges állami átvételére szolgál. Az összegbol nem is egy nagybank megvásárlására telne: a legújabb értékelések szerint a legnagyobb osztrák bank, az Erste 7,8 milliárd eurót, a Raiffeisen International ( a Raiffeisen kelet-európai leánybankja) 4,6 milliárdot ér. Az elképzelések szerint a bankátvételekre az állami privatizációs ügynökség (ÖIAG) leánycéget alapít. Ha az érintett banknak pénzre van szüksége, a z ÖIAG alaptőke emelés révén vásárolja meg részvényeit, s ha kell, az állam kész a tulajdonosi jogokat is gyakorolni.
A többi 85 milliárd euró a teljesen befagyott bankközi ügyletek újra beindítását szolgálja. Konkrétan: ezen értékig az állam garanciát vállal a bankok egymásnak nyújtott hiteleiért. A lebonyolítást a Kontrollbanknál létesített clearing-hely végzi, amely e garancia birtokában a likviditáshiánnyal küzdő banknak a szükséges pénzt továbbítja.
A most véglegesített intézkedéscsomagba beletartozik a magánszemélyek bankbetéteinek október 1. óta visszamenőleg érvényes száz százalékos állami garanciája, és a tőzsdén a short selling - a zuhanó árfolyamú papírok spekulációs kereskedésének - tilalma.
Szinte a csomag elfogadásával egy időben máris alkalmazták mentőintézkedéseket: a Constantia magánbank, a milliomosok bankja került csődhelyzetbe. A Constantia magánszemélyek 10 milliárd euróra becsült vagyonát kezeli, ám a bizalom megrendülésével ügyfelei valósággal megostromolták, s a kivétek nyomán 100 milliós hiánya keletkezett. A mentőakció keretében nem az állam, hanem az állami garanmcia birtokában az öt legnagyobb osztrák bank - Bank Austria, Erste, Raiffeisen, Volksbank és BAWAG - vette át jelképes, egy eurós vételárért a bankot, biztosít számára 400 millió eurót. (Az Osztrák Nemzeti Bank további 50 millióval toldja meg az összeget.) A bizalomvesztést közvetlenül a bankkal szorosan összefonódott Immofinanz -csoporton belüli átláthatatlan pénzmozgásokról elterjedt hírek váltották ki. A magánbank tulajdonosa, a milliomos gyáros, Herbert Turnauer lánya nem kívánt - vagy nem tudott - közbelépni. A Consgtantia mellett kitartó betéteseknek ettől kezdve nem kell aggódniuk vagyonukért.
Bécs