Van mit még tenni a válságkezelési csomag kihelyezésével
Hozzátette: a bankok képviselőivel együtt mindent megtesznek, hogy a vállalkozások mielőbb hozzájuthassanak a fejlesztésekhez, munkahelymegőrzéshez szükséges forrásokhoz.
A tavaly novemberben meghírdetett 1400 milliárdos válságkezelési csomag kihelyezésének pillanatnyi állását tekintették át pénteken a pénzügyi és a gazdasági tárca vezetői a bankok képviselőivel. A hitelgaranciák, mikrohitelek és fejlesztési kölcsönök elérhetősége folyamatosan bővült, jelenleg 4-10 kereskedelmi bank hálózatán keresztül lehet hozzáférni egy-egy termékcsoporthoz. Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter közös tájékoztatójukon bejelentette, hogy újabb 5 bank kapcsolódik be a hitelkihelyezési programba, ezzel együtt már ezer bankfiókban lehet benyújtani a vállalkozói igényeket.
A miniszter elmondta: próbavásárlásokat folytattak a napokban annak kiderítésére, hogy banktisztviselők mennyire tájékozottak a kínálat tekintetében, vagyis azt a konstrukciót ajánlják-e az ügyfélnek, amelyre annak igazán szüksége lehet. Tapasztalataik szerint a hivatalnokok felkészültsége még hiányos, amit Felcsuti Péter, a Bankszövetség elnöke azzal magyarázott, hogy rengeteg terméket árulnak, s időbe telik, amíg valamennyi konstrukciót mélyrehatóan megismernek az ügyintézőik. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy maguk mögött érzik külföldi anyabankjaik támogatását, ám az óvatosság, a kockázatkerülés természetes ebben a válságos időszakban. Igyekeznek felgyorsítani a hiteligények befogadását és elbírálását, ám ez nem megy egyik napról a másikra - tette hozzá.
Bajnai Gordon szerint a megcélzott réteg, azaz a kis- és középvállalkozások tájékozottsága nem tökéletes, ezért a napokban levélben keresik meg őket, ismertetve velük bővülő lehetőségeiket. A tájékoztatón résztvevő Veres János elégedetten szólt arról, hogy a külföldi tulajdonosi körrel rendelkező bankok együttműködési szándéka változatlan. A 300 forintos euróval kapcsolatban elmondta: nem szerencsés ha erről véleményt mond, csak annyit jegyez meg, hogy a hirtelen árfolyamváltozás káros a magyar gazdaság számára.