Banki "illemkódex": megvan a századik aláíró
A december elsején hatályba lépő kódexet szeptember 16-án írta alá a kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel. Bajnai Gordon miniszterelnök az aláírás után elmondta, hogy a kódex védelmet ad az ügyfeleknek a bankok természetesen létrejövő, egyoldalú erőfölényével szemben, és kiszámítható, kiegyensúlyozott viszonyt teremt az ügyfél és a hitelező között.
A piacon működő 41 hitelintézetből eddig 25 csatlakozott a bankik magatartáskódexhez. A dokumentumot nem szignálók egy része lakossági hitelezéssel nem foglalkozik (például elszámolás-forgalmi ügyek intézésére vagy kizárólag vállalati kölcsönzésre szakosodott intézmény). A szabálygyűjteményt magukra nézve kötelezőnek elismerők a teljes hitelállomány 95,4 százalékát adták - derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) közleményéből. A bankok mellett mindhárom Magyarországon működő jelzálogbank, mindkét lakás-takarékpénztár és több pénzügyi vállalkozás is csatlakozott a Kódex aláíróihoz.
Csatlakozott a kódexhez a Provident Pénzügyi Zrt. is, mivel "a felelős hitelezés egyik legfontosabb elemének az átlátható működést és ügyféltájékoztatást tartja" - közölte a cég az MTI-vel. Hozzáteszi: a magatartási kódex legkényesebb pontjai nem érintik a vállalat termékeit. A Provident ugyanis nem jegyez be jelzálogot ingatlanokra, nem nyújt devizahiteleket, és nem módosítja a szerződéseket sem a futamidő alatt.
A 141 takarékszövetkezet közül mostanáig 87 írta alá a kódexet. Ezek együttesen a szövetkezeti hitelintézeti szféra tavalyi teljes hitelállományának közel 50 százalékát tudhatják magukénak. A biztosítók közül eddig egyetlen piaci szereplő sem kért kötvénykölcsön nyújtására engedélyt a PSZÁF-től, azaz közülük senki sem kínál hitelterméket. Noha így nekik egyelőre nem kellene alkalmazniuk a kódex előírásait, az elvi lehetősége megvan annak, hogy a későbbiekben csatlakozzanak az e tevékenységre engedélyt szerzők.
A felügyelet a kódexet aláírók nevét a jövőben is folyamatosan közzéteszi honlapján, illetve annak hatályba léptétől (vagyis legkésőbb december elsejétől) kezdve külön listában hozza nyilvánosságra azon piaci szereplők nevét is, amelyek lakossági hitelezéssel vagy pénzügyi lízingtermékek értékesítésével foglalkoznak, és nem csatlakoznak a szabálygyűjteményhez.
Egy további, harmadik listában kapnak helyet azok az intézmények, amelyek esetében nincs szükség a csatlakozásra, hiszen ezek nem kínálnak lakossági hiteleket vagy pénzügyi lízingkonstrukciókat. Utóbbi szereplők közül egyébként többen írásban jelezték a felügyeletnek: egyéb jellegű tevékenységük ellenére is támogatják a kódex által meghirdetett elveket.
A PSZÁF a hatályba lépést követően folyamatosan ellenőrzi a kódex betartását az azt aláíróknál, és honlapján közzéteszi az ezzel kapcsolatos megállapításait. A hitelintézeti törvény legutóbbi, augusztusi és januárra várható fogyasztóvédelmi módosításai a kódexet alá nem író intézményekre is vonatkoznak, ezek betartását a felügyelet fokozottan ellenőrzi majd.