Bajnai kinevezése után nagyot javult a magyar adósság megítélése

Londoni elemzők szerint az euróra még várnunk kell, ám már az idén beléphetünk a valutauniós tagság előszobájának nevezhető ERM II árfolyamrendszerbe

Több havi mélypontra  süllyedt a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási  ügyletek (CDS) árjegyzése az új miniszterelnök parlamenti  jóváhagyása utáni első, szerdai kereskedési napon a londoni piacon,  jelezve a magyar adósságtörlesztési kilátások befektetői  megítélésének folytatódó javulását. Londoni elemzők szerint az év  későbbi szakaszában a forint is erőre kaphat, és érdemi esély van  arra, hogy Magyarország még az idén beléphet az euróövezeti tagság  előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerbe.

A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél szerdán az MTI-nek elmondták: a törlesztési kockázatra kötött  hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) -  vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási  tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország  esetében 4,074 százalék volt középárfolyamon.

A magyar adósbiztosítási díj a húsvét előtti, rövidített londoni  kereskedési hetet 4,449 százalékos középárfolyamon zárta, április  elején pedig még 5,40 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a  londoni piacon.

A magyar CDS-árfolyam a múlt hónap kezdete óta is jelentősen  javult, azzal együtt is, hogy nemrég a Standard Ú PoorÍs és a  MoodyÍs Investors Service hitelminősítők szinte egyszerre rontották  a magyar szuverén adósosztályzatot.    

A CMA DataVision március elején még 6,30 százalékos magyar  CDS-árazásokat mért; ez az eddigi csúcspont.
A londoni piacon szerdán kialakult magyar CDS-árjegyzés azt  jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem  teljesítővé válás elleni biztosítása évente alig valamivel több mint  400 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, a március első  kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett.
Londoni elemzők szerint lassan a forint is lábra kaphat az  elmúlt hónapok eladási nyomása után.

A Kelet-Európára szakosodott Wood Ú Co. befektetési tanácsadó  cég szerdán kiadott elemzésében azt írta: jelen pillanatban még nem  vár érdemi erősödést, és a következő negyedévekre 285-300 forint  között valószínűsíti az euró forintárfolyamát. A ház az év vége felé  azonban már fokozatos, de tartós forinterősödésre számít.
A Wood Ú Co. elemzői szerint Lengyelországgal együtt  Magyarországnak van a legjobb esélye a térségben arra, hogy még az  idén, vagy 2010 elején csatlakozhat az euróövezeti belépés előtt  kötelező ERM-II. átváltási mechanizmushoz.

A cég szerint az euró egyoldalú bevezetésével szemben a gyors  ERM-II.-csatlakozás támogatandó, mivel az euró meghonosítása a  valutauniós tagság előtt sem a tagjelölt országok, sem az euróövezet  szempontjából nem lenne kívánatos megoldás.

A cég ezzel utalt a Financial Times nemrégiben közölt  értesülésére, amely szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egy  bizalmas elemzésében azt szorgalmazta, hogy a még nem euróövezeti  tag kelet-európai EU-országoknak meg kellene fontolniuk saját  fizetőeszközeik feladását és az euró bevezetését a formális  euróövezeti csatlakozás előtt.

A londoni gazdasági napilap által látott IMF-tanulmány szerint a  valutauniónak a belépési feltételek enyhítésével lehetővé kellene  tennie, hogy ezek az országok "kvázi tagokká" válhassanak, anélkül,  hogy képviseletet kapnának az euróövezeti jegybank  igazgatótanácsában.
Az elképzelést azóta sok elemző és uniós illetékes is irreálisnak minősítette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.