Bajnai: legfeljebb csak érzékeltük, hogy valami készül a Mol-nál

A kormánynak nem volt módjában megakadályozni, hogy orosz tulajdonba kerüljenek a Mol részvényei, hiszen hivatalosan nem is tudott róla. Legfeljebb érzékelte, hogy valami készül – reagált Bajnai Gordon miniszterelnök arra, hogy Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke tegnap azt mondta, hogy szolgálatok figyelmeztették a kormányt a készülő ügyletre.

A kormánynak nem volt módjában megakadályozni, hogy orosz tulajdonba kerüljenek a Mol részvényei, hiszen hivatalosan nem is tudott róla - jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök, aki szerint a kormány legfeljebb "érzékelte, hogy valami készül." A miniszterelnök ezt annak kapcsán mondta el, hogy hogy Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke kedden azt mondta, hogy szolgálatok figyelmeztették a kormányt a készülő ügyletre.

Bajnai hozzátette, ausztriai látogatásakor megkétdezte az osztrák kancellárt, ő tudott-e a készülő adásvételre, és nemleges volt a válasz, annak ellenére, hogy ott az államnak tulajdona van az OMV-ben.

Bajnai szerint a tranzakció váratlan gyorsasággal és meglepő áron történt, az ügyelet vizsgálja a PSZÁF. Hozzátette: annak idején, amikor a Mol-ban tulajdont szerzett az OMV  az előző kormány ezt barátságtalan intézkedésnek tekintette, és ennek megfelelő lépéseket tett. Bajnai szerint most ugyanez a helyzet, és a kormány érvényesíteni akarja a társaság stratégiai érdekeit.

Simicskó István közlésére reagálva Bajnai Gordon elmondta: a nemzetbiztonsági bizottság ülése nem véletlenül zárt: a nemzet biztonság érintő kérdésekről van szó. A miniszterelnök szerint nem korrekt olyan információkkal kiállni a nyilvánosság elé, amelyre a kormánynak nincs lehetősége reagálni.

Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság egyik fideszes tagja szerdán azt mondta, hogy a Fidesz szerint új helyzet alakult  ki azzal, hogy az orosz Surgutneftegas megvásárolta a Mol 21,2  százalékos részvénycsomagját az osztrák OMV-től, így a kormánynak  változtatni kell eddigi "tehetetlen, felelőtlen, hibás"  magatartásán.

Kedden a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülése után  Simicskó István, a testület kereszténydemokrata elnöke közölte: az  ülésen kiderült, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok néhány nappal a  tranzakció létrejötte előtt tájékoztatták a kormányt arról, hogy  várhatóan gazdát cserél az OMV tulajdonában lévő Mol-részvénycsomag.  A keddi bejelentésre reagálva Demeter Ervin kijelentette:  egyértelmű, hogy a kormány hazudott, amikor azt állította, nem  tudott a készülő részvényeladásról.

- A Fidesz és a KDNP megosztó politizálást folytat a Mol ügyében - így reagált  Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca  nélküli miniszter a fideszes Demeter Ervin szerdai  sajtótájékoztatójára.

Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító  tárca nélküli miniszter szerdai közleményében úgy reagált:  sajnálattal kell megállapítani, hogy a nemzeti olajtársaság ügyében,  amelyben eddig a különböző politikai erőket egyesítő nézetazonosság  körvonalazódott, a Fidesz-KDNP most megosztó politizálást folytat.

A titokminiszter szerint Simicskó István kijelentése a "hazugság",  a valótlanságot azonban nem lehet a hírszerzés jelentésének  idézésével megcáfolni, mivel e jelentésnek mind a tartalma, mind az  időpontja titkos. Úgy vélte, hogy "ilyen jelentésekre való politikai  motivációjú nyilvános hivatkozás súlyos következményekkel jár és  különösen megengedhetetlen, ha ezt az indiszkréciót a  nemzetbiztonsági bizottság elnöke követi el".

Ficsor Ádám szerint mindezzel Demeter Ervinnek mint volt  titokminiszternek is tisztában kellett lennie, amikor szerdai  sajtótájékoztatóján megismételte Simicskó István állításait.

A titokminiszter szerint a keddi nemzetbiztonsági bizottsági  ülésen egyetértés volt arról, hogy a nemzeti olajtársaság  függetlenségét meg kell őrizni, és akár tovább kell erősíteni az  állam védelmi szerepét. Egyetértés volt abban is, hogy a legutóbbi  esetben a nemzeti olajvállalat és a kormány együttműködésével  sikerült a cég függetlenségét fenntartani - írta közleményében  Ficsor Ádám.

A nemzetbiztonsági bizottság keddi zárt ülése után Tóth Károly,  a testület MSZP-s alelnöke azt mondta az MTI-nek, hogy a kormány  tudott arról, hogy vásárlási szándék van a Mol-részvények iránt, de  két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni. Ficsor  Ádám az MTI-nek szintén azt mondta, hogy a tranzakció pontos  részleteiről a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén tényekkel  alátámasztva bemutatták, hogy nem volt azt megakadályozni nem volt  lehetőség.

A nemzetbiztonsági bizottság zárt ülése után kedden Simicskó  István, a testület kereszténydemokrata elnöke a Mol-részvények  tulajdonosváltása ügyében viszont azt fejtette ki: "van nemzetközi  gyakorlata" annak, hogy a tulajdonosi szerkezet ilyen változását részben megakadályozza vagy legalább megnehezítse egy kormány.

 

A Mol "információ-értelmezési kérdéseket" lát

A Mol a szerdai napon egy rövid közleményben reagált a felvetésekre. "2007 nyara, azaz az osztrák állami olajtársaság ellenséges átvételi kísérlete óta a kormány és az ellenzék számos olyan stratégiai lépést tett, amelyek az érvényes Európai Uniós és magyarországi jogszabályok keretein belül csökkentették annak esélyét, hogy bárki lopakodó vagy ellenséges felvásárlás révén veszélyeztesse az ország ellátásbiztonságát és a MOL függetlenségét.

Társaságunk alapvető érdeke a jelen helyzetben is az, hogy információ-értelmezési kérdések kapcsán felmerülő viták ne kérdőjelezzék meg az eddigi lépések helyességét és ne nehezítsék meg az eddigi konszenzus fennmaradását " - áll a Mol közleményében. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.