Bajnai: nem leszek bankelnök!

A miniszterelnök szerint idén tizenegy százalékon tetőzik a munkanélküliség Magyarországon. A válságkezelés azonban akkor lesz eredményes, ha a lassuló EU növekedésnél minden évben jobbak leszünk két százaléknál. Bajnai a választások után nem kíván bankelnök lenni.

Az év közepére tizenegy százalékon állhat meg a munkanélküliség növekedése, azt követően pedig jó ideig még stagnálhat - válaszolta kedden Bécsben újságírói kérdésre Bajnai Gordon. A miniszeterelnök a Euromoney pénzügyi szaklap által szervezett konferencián tartott előadást a válságkezelésről, Szükségből erényt! címmel. A kormányfő elmondta: bár a piac kedvezően fogadta a kormány válságkezelő intézkedéseit, s az európai gazdaság is kifelé tart a gödörből, a munkanélküliségi mutatókon mutatkoznak meg legkésőbb a pozitív gazdasági folyamatok.

Bajnai Gordon szerint fel kell készülni arra, hogy a válság után a világban, így az EU-ban is lelassul a növekedés, mivel a nagyobb államok a válságkezelés miatt engedték elszaladni a költségvetési hiányaikat, így a válság után a nagyobb államok elszívják majd a szabad forrásokat a kisebb gazdaságok elől.

- Az olyan kis és nyitott gazdaságok, mint amilyen Magyarország, csak úgy készülhetnek fel a válság utáni időkre, ha fegyelmezett fiskális politikát folytatnak. A jövőben ugyanis nem alapozhatunk az olcsó és könnyen felvehető hitelekre - mondta a kormányfő, hozzátéve: Magyarországnak meg kell találnia a saját útját ahhoz, hogy a következő években az EU átlagánál két százalékkal gyorsabban növekedhessen. Ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy az orsztág versenyképes és a befektetők számára vonzó ország legyen. A magyar GDP csaknem nyolcvan százalékát adja az exportjövedelem - emlékeztetett a miniszterelnök. A válságkezelés még nem ért véget - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

Sikeresen állítottuk helyre a bizalmat a magyar gazdaság iránt, ezt mutatják a kamatok, a forint árfolyama és a lassanként beinduló termelés is. A válságkezelés azonban olyan hosszú távú intézkedéseket is követel, mint a nyugdíjrendszer átalakítása, valamint az adórendszerbe a foglalkoztatást ösztönző elemek beépítése - szögezte le beszédében a miniszterelnök. Kérdésre válaszolva elmondta: a piacokon a kormányváltást értékelik a legnagyobb kockázatnak, amit már be is áraztak. Erre ékes bizonyíték, hogy miközben az idei hiánycélt 3,9 százalékban határozta meg a kormány, a UniCredit Bank, a konferenciára készült kiadványban öt százalékos hiányt prognosztizál hazánknak, 3.8 százalékos növekedés mellett.

Bajnai Gordon ezt érdemben nem kommentálta, ugyanakkor kifejtette: véleménye szerint az új kormánynak sem éri meg letérni a mostani pályáról, hiszen a csaknem négy százalékos növekedés jövőre komoly mozgásteret ad, még a jelenlegi fiskális fegyelem mellett is.

Ami az euróbevezetést illeti, a miniszterelnök még kérdésre sem nevezett meg konkrét dátumot. Inkább azt hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság exportkitettsége miatt az árfolyam komoly kockázatot jelent, s jelentősen rontja az ország versenyképességét. Emiatt, s a 1.7 millió devizahiteles miatt is a mindenkori kormány felelőssége a fegyelmezett költségvetési politika. Mint mondta, az ősszel, vagy a jövő év elejére azonban már kívánatos lenne az eurócsatlakozás időpontját meghatározni.

Nem lesz bankelnök

A miniszterelnök Bécsben zárt ajtók mögött találkozott a Raiffeisen International első emberével is. A kormányfő a találkozó céljáról csak annyit mondott: rendszeresen konzultál a hazánkban komoly piaci erőt képviselő osztrák bankok vezetőivel, s rendre arra próbálja ösztönözni őket, hogy aktívabban hitelezzék a magyar vállalkozásokat. „Ostoba találgatásnak" és álhírnek nevezte ugyanakkor azt a lapértesülést, miszerint a Raiffeisen magyar leányvállalatának élén kívánja folytatni pályafutását a választások után.

Vaclav Klaus cseh elnök, Richard Ensor, az Euromoney vezérigazgatója és Bajnai Gordon Bécsben
Bécs, 2010. január 19. Vaclav Klaus, a Cseh Köztárság elnöke (b), Richard Ensor, az Euromoney vezérigazgatója (k) és Bajnai Gordon miniszterelnök (j) beszélget az Euromoney pénzügyi szaklap Közép-Kelet-Európai Fórum című nemzetközi konferenciáján a bécsi Hilton szállodában. MTI Fotó: Kovács Tamás
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.