Az unió már látja a fényt
Az Európai Unióban már látszanak a gazdasági talpra állás jelei, köztük a pénzügyi piacok stabilizálódása és a bizalom javulása, de a folyamat még törékeny, ezért továbbra is indokolt a kormányzati támogatások folyósítása a fellendülés érdekében - állapították meg a tagországok pénzügyminiszterei keddi luxembourgi találkozójukon.
Közleményük szerint a miniszterek egyetértettek abban, hogy összehangolt stratégiára van szükség a gazdaság fellendítését szolgáló nemzeti erőfeszítésekhez, mert így lehetséges megteremteni "a stabilizációs és a fenntarthatósági aggodalmak közti egyensúlyt". Olyan koordinációra van azonban szükség, amely lehetővé teszi a pénzügyi stabilitást biztosító uniós paktum tiszteletben tartását is - tették hozzá.
Az EU pénzügyminisztereinek testülete hangsúlyozta azt is, hogy növelni kell az államháztartás hatékonyságát a tagországokban, illetve intenzívebbé kell tenni a szerkezeti reformokat már rövid távon is. Legkésőbb 2011-ben az államháztartás konszolidációjának minden tagállamban meg kell kezdődnie - áll a közleményben.
Ez utóbbinak mindazonáltal feltétele az is, hogy november elején kiadandó őszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság megerősítse a talpra állás fokozódó és önfenntartó jellegét. A nagyon eladósodott országokban a lefaragásnak már jövőre meg kell kezdődnie - adta értésre az elfogadott szöveg, amely e ponton nem nevezett meg tagállamokat.
A miniszterek napirendjének egyik fontos témája ezúttal is az volt, hogyan tud az unió megküzdeni a nemzetközi válság körülményeivel, milyen lehetőségek mutatkoznak arra, hogy a gazdaságot sikerüljön a lehető leggyorsabban helyreállítani minden tagországban. Az elnöklő svéd Anders Borg úgy fogalmazott, hogy az uniót az elmúlt időkben nagyon nehéz pénzügyi zavarok sújtották, ezért a tagországok kormányait képviselő tanácsnak "forgalomirányító rendőrként" mutatnia kell az utat a kilábalás politikai szabályozásához.
A közlemény szerint a miniszterek fontosnak tartják azt is, hogy a fellendülés időszakában az államháztartási konszolidáció a GDP-arányos évi fél százalékban előírt minimumszintnél nagyobb tempóban történjék majd. Mindezeket az elemeket a tagországoknak már bele kell illeszteniük aktualizált stabilizációs, illetve konvergenciajelentésükbe, amelyeket január végére nyújtanak be az Európai Bizottságnak.