Nyolc bank elbukott, az OTP simán átment a stressz-teszten
A 90 vizsgált bankból 8 elbukott az európai banki stresszvizsgálaton - derül ki az Európai Bankhatóság (EBA) által pénteken nyilvánosságra hozott eredményekből. A hatóság tájékoztatása szerint az év eleji állapotok alapján 20 bank került volna a kritérium 5 százalékos első körös magtőketartalék szint alá, azonban az azóta hatályba léptetett, több mint 50 milliárd euró tőkeinjekciót hozó intézkedéseknek köszönhetően 8-ra csökkent a teszten elbukó bankok száma.
A bukottak között öt spanyol, két görög és egy osztrák bank van, Utóbbi a Magyarországon is fiókhálózattal rendelkező Volksbank. A hatóság tájékoztatása szerint a nyolc bank tőkehiánya 2,5 milliárd euró volt. A közzétett eredmények alapján hét spanyol, két német, két görög, két portugál banknak volt 5-6 százalék közötti alacsony, de még elégséges tőkemegfelelési mutatója.
A hazai bankok közül az OTP Bank Nyrt. részt vett az EBA által a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, az Európai Központi Bank (EKB), az Európai Bizottság, valamint az Európai Rendszerkockázati Testület közreműködésével koordinált EU-szintű stressz-tesztben.
A teljes eszközérték tekintetében az uniós bankszektor mintegy 65 százalékát lefedő, 91 banknál végzett európai banki stressz-teszt célja azt volt, hogy megvizsgálja az európai bankok súlyos sokkokkal szembeni ellenálló- és fizetőképességét feltételezett stresszhelyzetekben, bizonyos korlátozó feltételek mellett.
A bankok ellenállóképességébe vetett bizalom visszaállításának érdekében, a stressz-teszt feltételeit és módszertanát úgy alakították ki, hogy megítélhető legyen a résztvevő bankok tőkemegfelelése a hibrid tőkeelemek nélküli, alapvető tőkével (Core Tier 1) számított 5 százalékos küszöbértékhez viszonyítva. A pesszimista stressz-teszt forgatókönyvet az EKB két éves időszakra kiterjedően (2011-2012) dolgozta ki.
Az európai szintű stressz-teszt célja, hogy a teszt során megállapított, majd nyilvánosságra került eredmények felhasználásra, az esetleges hiányosságok pedig korrigálásra kerüljenek a pénzügyi rendszer stabilitásának növelése érdekében.
Az OTP Bank becsült, hibrid tőkeelemek nélküli, konszolidált alapvető tőkemegfelelési mutatója a 2010. végi 12,3 százalékhoz képest 2012-ben az alapforgatókönyv mentén 17,2 százalékra emelkedne, míg a pesszimista forgatókönyv esetén pedig 13,6 százalékra módosulna – vagyis még egy romló környezetben is emelkedést mutat.
Az európai szintű stressz-teszt eredményei tehát azt jelzik, hogy az OTP Bank eleget tesz a stressz-teszthez megállapított tőkemegfelelési mutatónak. A bank emellett továbbra is gondoskodik arról, hogy megfelelő szavatoló tőke álljon rendelkezésre mindenkori biztonságos működéséhez – olvasható a bank közleményében.