Az ősz kisebb áresést hozott a boltokban
2009. augusztushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,6 százalékkal csökkentek, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 7,1 százalékos árcsökkenése következtében. Növekedett az óvodai, bölcsődei étkeztetés (1,7 százalék), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,4 százalék), valamint a sertészsiradék (1,3 százalék) ára.
Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (2,2 százalék), a rizs, hántolmányok (1,7 százalék) és a sertéshús (1,2 százalék) esetében. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak (2,9 százalék) a szezonváltás következtében. A szeszes italok, dohányáruk (1,0 százalék), valamint a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia (0,7-0,7 százalék) esetében áremelkedés volt megfigyelhető. Az egyéb cikkek körében 0,1 százalékos árcsökkenés következett be, ezen belül a járműüzemanyagok ára egy százalékkal csökkent. A szolgáltatások árai az átlaghoz képest nagyobb mértékben csökkentek (1,1 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatások árai átlagosan 11,1 százalékkal lettek olcsóbbak.
12 hónap alatt, 2008. szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, három százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék 20,5, a tojás 11,1, a párizsi, kolbász tíz, valamint a szalámi, szárazkolbász, sonka 8,8 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj (19,2 százalék), a sajt (12,5 százalék), a tej (9,1 százalék) és a liszt (8,8 százalék) esetében. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 9,4 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk.
A háztartási energia átlagot meghaladó, 6,4 százalékos áremelkedésén belül az elektromos energia ára 10,7, a vezetékes gázé 8,1 százalékkal nőtt. Átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások (5,9 százalék) körében is, ezen belül a szemétszállítás 16,1, a vízdíj 11,7, a csatornadíj 11,6 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 5,7 százalékkal kellett többet fizetni. Az egyéb cikkek (2,8 százalék) áremelkedése átlag alatti volt, ezen belül a járműüzemanyagok ára 5 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 6,6 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkek esetében szintén átlag alatti (1,7 százalék) volt a növekedés.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője a szeptemberi inflációs adatokat részletezve az idényáras élelmiszerek árának csökkenését emelte ki, valamint az üdülési szolgáltatások árának mérséklődését. Ugyancsak mérséklő hatása volt a benzinár csökkenésének is.
Ugyanakkor kellemetlen meglepetésnek nevezte az új személygépkocsik árának kiugróan magas, két százalékos havi emelkedését. Bebesy Dániel arra számított, hogy a forint erősödése nem drágítja az új autókat.
Az általános forgalmi adó július elejei emelése az árak emelkedését indokolná, de a gazdasági válság ezt "ellensúlyozza". Hozzátette: a nyáron várt 7-8 százalékos decemberi inflációs előrejelzést lefelé módosították és ehelyett 5,7 százalék körüli rátát várnak - mondta az elemző.
Mint megjegyezte, az inflációs folyamatok hatására, ha semmi nem változik és nem éri külső sokk a forintot, akkor már október végén a 7,5 százalékos jegybanki alapkamat 50 bázispontos csökkentése várható, és még az idén további kamatvágást tart valószínűnek.
Kovács Mátyásnak, a Raiffeisen Bank elemzőjének kisebb meglepetést okozott a 4,9 százalékos éves inflációs adat. Kiemelte, hogy jelentősen csökkent a szolgáltatások árszintje. Még augusztushoz képest is tovább mérséklődött az idényáras élelmiszerek ára. A ruházati termékek árának emelkedését részben az áfaemeléssel hozta összefüggésbe, és úgy vélte, hogy a kiskereskedők az áraikban érvényesíteni tudták az általános forgalmi adó emelését. Kovács Mátyás megjegyezte: ugyanakkor a nyári kiárusítások vége is áremelést hozott. Decemberre 6 százalék körüli éves inflációt vár.
A Raiffeisen Bank elemzője szerint már hétfőn legalább 25, de inkább 50 bázispontos kamatcsökkentés lehetséges és az év hátralévő részében tovább mérséklődik a jegybanki alapkamat.