Az öntözés létszükséglet

A növénytermesztés versenyképességének megőrzéséhez legalább ötszörösére kellene növelni a jelenleg alig 100 ezer hektárnyi öntözött területet Magyarországon.

 

Az öntözés fejlesztéséhez hiányzik a pénz, a  kormányzati akarat és az érintettek összefogása - mondta a gödöllői  Szent István Egyetem vízgazdálkodási professzora kedden egy szakmai  tanácskozáson.

Ligetvári Ferenc kifejtette: a kormány 2 évvel ezelőtt meghirdetett egy 40 ezer hektáros öntözőterület bővítési tervet, ám  mindebből máig sem valósult meg semmi. Pedig az éghajlatváltozás  nyomán kevesebb a Kárpát-medencébe lehulló csapadék, mint korábban  és az éves megoszlás is kedvezőtlen, gyakran hirtelen alázúduló esők  formájában jelenik meg, ami bizonytalanná teszi a növénytermesztést.


Szükség lenne az öntözési kultúra gyorsabb elterjesztésére, ám  megfelelő ösztönzők hiányában még a meglévő berendezések egy része  is kihasználatlan - tette hozzá.


A mezőgazdasági termények 20 százaléka kerül ki a művelés alig 2  százalékára kiterjedő öntözött területről, miközben az ágazatban  foglalkoztatott, hozzávetően 200 ezer ember többségének munkája  kötődik valamilyen formában az öntözéshez - mondta a professzor.

Az  öntözés azonban nem csak hektáronként 1,5 millió forintos  beruházást, hanem nagyfokú szervezettséget is igényel. A  tapasztalatok szerint azonban az egy-egy öntözőtelephez tartozó  gazdálkodok sok esetben nem tudnak hatékonyan együttműködni.


Ligetvári Ferenc szerint különösen az Alföldön lenne indokolt az  öntözés kiterjesztése. A Homokhátságban ugyanis már meg is indult  egy elsivatagodási folyamat, amit a kertészeti ágazatban csak  mesterséges vízutánpótlással lehet ellensúlyozni. Jó lehetőséget  kínálna ehhez a szennyvizek hasznosítása az agrárágazatban.  Kecskeméten például évente 8,2 millió köbméter vizet vesznek ki az  alsóbb rétegekből a város ellátására, ebből 6 millió köbméternyi  mennyiséget szennyvízként elvezetnek a Tiszába. Holott az értékes  tápanyagokat tartalmazó szennyvizet a mezőgazdaság hasznosíthatná -  magyarázta.

Hozzátette: a zöldségtermesztés mellett egyebek mellett  energianövény ültetvények öntözésére lehetne befogni. Az innen  kitermelt nyesedékfából pellet állítható elő, amit pedig gáz helyett  használhatnának fel közintézmények fűtésére - hívta fel rá a  figyelmet Ligetvári Ferenc.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.