Az NGM nem mondott le az MNB megadóztatásáról

A tranzakciós illeték hatálya a Magyar Nemzeti Bankra is kiterjed, eltérő kormányzati, országgyűlési döntés nem született – tudatta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára szerdai online tájékoztatón.

Egy másik kérdés azt firtatta, lesz-e törvényváltoztatás, miután az EKB véleménye kimondta, hogy uniós jogba ütközik az illeték kiterjesztése az MNB-re. A helyettes államtitkár erre azt közölte, hogy a kormány is tanulmányozza az EKB véleményét, mindeddig nem hozott olyan döntést, hogy a törvényen változtatást tartana szükségesnek.

 Ugyancsak a jövő évi költségvetés bevételeihez kapcsolódó kérdésre Banai Péter Benő jelezte, hogy a Magyar Államkincstártól tranzakciós adó címen mintegy 10 milliárd forintot vár a költségvetés.

Arra az újságírói kérdésre, miszerint törlesztette-e már Magyarország az idei harmadik negyedévre esedékes IMF-kölcsön részletét a 2008-ban felvett hitelcsomagból, a helyettes államtitkár közölte: a legutóbbi törlesztés augusztus 10-én történt, mintegy 170 milliárd forintos összegben, forint források felhasználásával. A következő esedékes törlesztés a kijelölt határidőre fog megtörténni - tette hozzá.

Az idei tartalékok befagyasztására vonatkozó kérdésre Banai Péter Benő azt felelte, hogy a 2012. évi költségvetési törvény értelmében a mintegy 320 milliárd forintot kitevő, az államháztartási kockázatokat ellensúlyozó tartalékok felhasználására csak októbertől kerülhet sor, amennyiben a 2012. évi, uniós módszertan szerinti hiány várhatóan nem haladja meg a GDP 2,5 százalékát. Ezért a tartalékok felhasználásáról nem születhetett, és nem is született döntés.

A helyettes államtitkár némileg kitért a múlt héten megjelent GDP-adathoz kapcsolódó kérdésre, miszerint vizsgálja-e a kormány a jövő évre becsült 1,6 százalékos növekedés megvalósíthatóságát. Érvelése szerint a külső keresletet illetően az Európai Bizottság (is) 2012-ről 2013-ra Magyarország főbb exportpartnereinek felfutó gazdasági növekedésével számol.

„A belföldi folyamatokat illetően kiemelendő a hazai autógyárak felfutó termelése, a döntően beruházásokat finanszírozó európai uniós források növekvő összege. Mindemellett a munkahelyvédelmi akciótervnek is kedvező makrogazdasági hatásai lehetnek. A 2013. évi költségvetés ugyanakkor esetlegesen kedvezőtlenebb makrogazdasági folyamatokkal is számolt, hiszen az Országvédelmi Alap 100 milliárd forintot tartalmaz a potenciális negatív hatások kivédésére" - fogalmazott a szakember.

Arra a kérdésre, hogy mikor tervez a kormány legközelebb devizakötvényt piacra dobni és milyen összegben - Banai Péter Benő kifejtette: "devizakötvény kibocsátását tervezzük a nemzetközi szervezetekkel - IMF, Európai Bizottság - történt megállapodást követően. Célszerű egyúttal a finanszírozási források, piacok lehetséges diverzifikációjának vizsgálata".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.