Az MVM megveheti az E.ON-gázcégeket
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. irányítást szerezzen az hazai földgáznagykereskedelemmel foglalkozó E.ON Földgáz Trade (EFT), illetve a honi tárolókat üzemeltető E.ON Földgáz Storage (EFS) - jelentette be a GVH.
Az MVM és az általa irányított vállalkozások meghatározó tevékenységi területe a villamosenergia-iparhoz kapcsolódik - írja a hivatal. Az MVM-csoport tevékenysége kiterjed a villamosenergia-termelés, az átvitel, a rendszerirányítás és az áramkereskedelem területére, azaz egy vertikálisan integrált vállalkozáscsoportnak tekinthető, amely a villamosenergia-piachoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is végez.
2011-től a földgáz nagy- és kiskereskedelem is a tevékenységei közé tartozik, azonban részesedése
egyetlen ágban (elsődleges beszerzés, gáz értékesítése kereskedőknek, erőműveknek, ipari fogyasztóknak) sem haladja meg a 20 százalékot - jegyzik meg.
Az EFT tevékenysége a gáz nagy- és kiskereskedelemre, a kapcsolódó szolgáltatások nyújtására, továbbá Magyarország határain keresztüli földgázszállításra terjed ki. Magyarországon az EFT a földgázt kiskereskedők/kereskedők, jellemzően egyetemes szolgáltatók, ipari fogyasztók és erőművek számára értékesíti.
Az EFS a Magyarországon található telepein földgáztárolási tevékenység végzésére jogosult.
A GVH az eljárásban érintett termékpiac meghatározásánál megállapította, hogy a földgázkereskedelem nem alkot egységes árupiacot: azon belül az egyes lényegesen eltérő helyzetű vevőcsoportoknak történő értékesítés külön-külön árupiachoz tartozik, ezen kívül a földgáztárolást is eltérő árupiacként kezelte.
A korábbi vizsgálataihoz hasonlóan a villamosenergia-termelést és -nagykereskedelmet - az Európai Bizottság gyakorlatával egyezően - azonos árupiacként kezelte.
A GVH az irányításszerzés feltétel nélküli engedélyezése mellett döntött. (Mint írják, Németország, Ausztria, Szerbia, Ukrajna és Románia versenyhatóságához hasonlóan. Ezzel valószínűleg hasonló a magyarhoz hasonló ügyekre céloz a hivatal.)
Megjegyzendő, hogy továbbra sem világos, az állami MVM miből teremti elő a vásárláshoz szükséges, mai árfolyamon 261 milliárd forintot.
Korábbi megkeresésünkre az MVM-et tulajdonló Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél a kérdés kapcsán azt válaszolták, a pénzügyi háttér megteremtési módjának vizsgálata még zajlik.
A forrásbiztosítás formájának és mértékének meghatározásánál figyelembe kell venni többek között az MVM Zrt. saját forrásainak nagyságát és hitelfelvevő képességének mértékét, a konkrét finanszírozási mód költségét, és a társaságnál tervezett más kiemelt beruházások fontossági sorrendjét is. A döntés az MVM közgyűlésén születik majd meg - szögezték le.
Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója május végi tájékoztatóján az erre vonatkozó kérdésre közölte: az MVM a vásárlás céljára saját forrásaiból 52 milliárd forintot helyezett letétbe. Ebből az következik, hogy az állami költségvetést akár százmilliárdos nagyságrendű összeggel is terhelheti a vásárlás. Mindemellett korábban hallani lehetett arról, hogy az állam a forrás megteremtése érdekében akár rögtön el is zálogosítaná a gáztárolókat - mindenesetre ennek most teremtették meg a törvényi feltételeit.
Emellett az MVM hitelfelvétel helyett kötvényt is kibocsáthat. Az orosz Gazprom szintén erőteljesen érdeklődött az együttműködés lehetséges formái iránt.
Az ügylet zárását szeptemberre ígérték.