Az MVM megveheti az E.ON-gázcégeket

A gazdasági versenyhivatal nem emel kifogást az ellen, hogy az állami MVM megvásárolja az E.ON-tól a hazai központi gáznagykereskedő és -tárolóvállalatot. Csak azt nem tudni, hogy az állami energiacsoport miből fizeti ki a körülbelül 260 milliárd forintos vételárat.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. irányítást szerezzen az hazai földgáznagykereskedelemmel foglalkozó E.ON Földgáz Trade (EFT), illetve a honi tárolókat üzemeltető E.ON Földgáz Storage (EFS) - jelentette be a GVH.

Az MVM és az általa irányított vállalkozások meghatározó tevékenységi területe a villamosenergia-iparhoz kapcsolódik - írja a hivatal. Az MVM-csoport tevékenysége kiterjed a villamosenergia-termelés, az átvitel, a rendszerirányítás és az áramkereskedelem területére, azaz egy vertikálisan integrált vállalkozáscsoportnak tekinthető, amely a villamosenergia-piachoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is végez.

2011-től a földgáz nagy- és kiskereskedelem is a tevékenységei közé tartozik, azonban részesedése
egyetlen ágban (elsődleges beszerzés, gáz értékesítése kereskedőknek, erőműveknek, ipari fogyasztóknak) sem haladja meg a 20 százalékot - jegyzik meg.

Az EFT tevékenysége a gáz nagy- és kiskereskedelemre, a kapcsolódó szolgáltatások nyújtására, továbbá Magyarország határain keresztüli földgázszállításra terjed ki. Magyarországon az EFT a földgázt kiskereskedők/kereskedők, jellemzően egyetemes szolgáltatók, ipari fogyasztók és erőművek számára értékesíti.

Az EFS a Magyarországon található telepein földgáztárolási tevékenység végzésére jogosult.

A GVH az eljárásban érintett termékpiac meghatározásánál megállapította, hogy a földgázkereskedelem nem alkot egységes árupiacot: azon belül az egyes lényegesen eltérő helyzetű vevőcsoportoknak történő értékesítés külön-külön árupiachoz tartozik, ezen kívül a földgáztárolást is eltérő árupiacként kezelte.

A korábbi vizsgálataihoz hasonlóan a villamosenergia-termelést és -nagykereskedelmet - az Európai Bizottság gyakorlatával egyezően - azonos árupiacként kezelte.

A GVH az irányításszerzés feltétel nélküli engedélyezése mellett döntött. (Mint írják, Németország, Ausztria, Szerbia, Ukrajna és Románia versenyhatóságához hasonlóan. Ezzel valószínűleg hasonló a magyarhoz hasonló ügyekre céloz a hivatal.)

Megjegyzendő, hogy továbbra sem világos, az állami MVM miből teremti elő a vásárláshoz szükséges, mai árfolyamon 261 milliárd forintot.

Korábbi megkeresésünkre az MVM-et tulajdonló Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél a kérdés kapcsán azt válaszolták, a pénzügyi háttér megteremtési módjának vizsgálata még zajlik.

A forrásbiztosítás formájának és mértékének meghatározásánál figyelembe kell venni többek között az MVM Zrt. saját forrásainak nagyságát és hitelfelvevő képességének mértékét, a konkrét finanszírozási mód költségét, és a társaságnál tervezett más kiemelt beruházások fontossági sorrendjét is. A döntés az MVM közgyűlésén születik majd meg - szögezték le.

Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója május végi tájékoztatóján az erre vonatkozó kérdésre közölte: az MVM a vásárlás céljára saját forrásaiból 52 milliárd forintot helyezett letétbe. Ebből az következik, hogy az állami költségvetést akár százmilliárdos nagyságrendű összeggel is terhelheti a vásárlás. Mindemellett korábban hallani lehetett arról, hogy az állam a forrás megteremtése érdekében akár rögtön el is zálogosítaná a gáztárolókat - mindenesetre ennek most teremtették meg a törvényi feltételeit.

Emellett az MVM hitelfelvétel helyett kötvényt is kibocsáthat. Az orosz Gazprom szintén erőteljesen érdeklődött az együttműködés lehetséges formái iránt.

Az ügylet zárását szeptemberre ígérték.

Gáztározó Algyőn
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.