Az MVM beszáll a távközlési és a gázpiacra

Az állami Magyar Villamos Művek (MVM) megvette Demján Sándortól a nagyvállalkozó tulajdonában lévő Bakonyi Erőmű két új blokkjának cégét, valamint beszáll az állami távközlési illetve gázvezetéképítési piacra - derül ki a társaság mai közgyűléséről szóló közleményéből.

A hazai és nemzetközi fejlődés, a tulajdonosi érték növelésének újabb fontos lépéseiről döntött a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. mai közgyűlése - közölte az állami áramholding. A nemzeti energetikai társaságcsoport jelentős szerepet vállal a telekommunikáció területén azáltal, hogy részt vesz a Nemzeti Tulajdonú Távközlési Hálózat Fejlesztési Projektben (NTTHFP), az Elektronikus Kormányzati Gerinchálózat kiváltásában és üzemeltetésében.

Az MVM ezen túlmenően megvásárolja tulajdonostársaitól a BVMT Bakonyi Villamos Művek Termelő Zrt. 49,5 százalékos részvénycsomagját is. Így annak kizárólagos tulajdonosává válik. Projekttársaságot hoz létre a magyar-szlovák földgázszállító összekötővezeték megépítésére.

„A veszteségforrások beazonosítása és megszüntetése után végre a tudatos építkezésre, a tulajdonosi érték növelésére koncentrálhatunk” - idézi a közlemény Baji Csaba elnök-vezérigazgatót.

„A tavalyi év második felét a társaságcsoport átvilágítására, az előző vezetések hibás, vagy a megváltozott piaci-gazdasági körülmények miatt meghaladottnak bizonyult döntései kiigazítására szántuk. Mára sikerült felszámolnunk a veszteségforrások többségét. Idén elkészítettük a társaságcsoport középtávú stratégiáját. Ambiciózus, de elérhető növekedési célokat határoztunk meg. A közgyűlés mai döntései alapján konkrét lépéseket teszünk afelé, hogy az MVM Zrt. sikeres, regionálisan is meghatározó, integrált energetikai társaságcsoporttá váljon. Olyan nemzeti vállalat legyen, amelyik a magyar gazdaság egyik legfontosabb szereplője” - idézik Baji Csabát.

A társaság növekedési stratégiája alapján új területeken is megjelenik. Részt vesz az NTTHFP-ben. A közgyűlés jóváhagyta az Elektronikus Kormányzati Gerinchálózat (EKG) MVM Zrt. általi kiváltását célzó projekt megalapítását. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által létrehozott NTTHFP projekt célja, hogy az MVM tulajdonában álló hálózatra alapozva konszolidálja az állami távközlési gerinchálózatokat, illetve 44 kiemelt központra kiterjessze azt. A beruházással a társaság az állami intézmények igényeinek magas szakmai színvonalú kiszolgálásán túl új lehetőségeket is lát telekommunikációs hálózatának üzleti célú hasznosítása területén.

A közgyűlés felhatalmazta az MVM igazgatóságát, hogy 100 százalékra növelje a társaság részesedését a BVMT Bakonyi Villamos Művek Termelő Zrt.-ben. A nemzeti energetikai holding 2008-ban szerzett 50,5 százalékos részesedést a BVMT Zrt. jogelődjében. A projekttársaság beruházásában elkészülő két gépegységes nyílt ciklusú gázturbinás erőmű a csúcs- illetve szupercsúcs-időszakokban biztosított volna versenyképes villamosenergia- illetve kapacitásforrást.

A globális pénzpiaci és gazdasági válság hatására a villamosenergia-árak jelentősen csökkentek, míg az erőmű piaci versenyképességét alapvetően meghatározó tüzelőanyag ára ezt nem követte. Az MVM Zrt. a megváltozott piaci körülményekre tekintettel a korábbi vezetés döntését felülvizsgálva, a tulajdonosi struktúra részletes elemzése után úgy ítélte meg, a tulajdonosi érték növelését leginkább az szolgálja, ha megvásárolja a kisebbségi részesedéseket.

Az erőmű megvásárlása lehetővé teszi továbbá az MVM csoportszintű érdekeinek leginkább megfelelő – a villamosenergia-piac jelenlegi helyzetére optimalizált – új üzemeltetési stratégia szerinti működési struktúra kialakítását. Így az MVM egyúttal új pályára állítja a beruházás megtérülését is. Az adás-vétel tárgyát képező üzletrész árát független nemzetközi szakértők által készített értékelések alapján állapították meg a felek.

Habár a közlemény nem említi, a projekttársaság kisebbségi csomagja a Demján Dándor nagyvállalkozó érdekeltségi körébe tartozó Euroinvesté volt. Az ügylet - eszerint - nem érinti magát a Bakonyi Erőművet, amely továbbra is Demjáné.

Az MVM Zrt. közgyűlése döntött a hazai energia-ellátásbiztonság növelését, az egyoldalú függőség csökkentését célzó, Vecsés-Balassagyarmat közötti Magyar-Szlovák Földgázszállító Összekötő Vezeték megépítését végző projekttársaság alapításáról is - folytatják.

Az Európai Unió harmadik energiacsomagjában előírt teljes tulajdonosi szétválasztás követelményének előkészítése és a projekt finanszírozhatósága érdekében a megvalósítást olyan projekttársaságnak kell elvégeznie, amelynek tulajdonosi körébe az MVM Zrt.-n túl egy, a magyar kormány által kijelölt állami szerv irányítása alatt álló társtulajdonost is bevonnak.

A projekttársaság létrehozásához az OVIT ZRt. Földgáz Igazgatóságának kiválása szükséges. A jelenleg az OVIT ZRt. birtokában lévő földgázszállítási működési engedélyt a projekttársaság viszi majd tovább.

A tulajdonosok képviselői elfogadták a törzskari vezérigazgató-helyettes tájékoztatóját a MIFŰ Kft.-ben meglévő üzletrész-értékesítési folyamat adásvétel nélküli lezárásáról, a korábbi üzletrész-adásvételi megállapodás megszüntetéséről.

Végezetül a közgyűlés elfogadta a stratégiai vezérigazgató-helyettes beszámolóját az egyoldalú gázpiaci függés csökkentését célzó AGRI Projekt jelenlegi helyzetéről. A nemzetközi projekt következő feladata a részletes megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséről szóló pályázati kiírás kidolgozása, a tender lebonyolítása lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.