Az iPhone húzta az amerikai gazdaságot

Bár a háztartások anyagi helyzete alig javult, mégis a lakossági fogyasztás húzta magával az amerikai gazdaságot a harmadik negyedévben, amikor éves szinten két százalékkal bővült a nemzeti össztermék (GDP). A friss adat a vártnál valamivel kedvezőbb képest fest a gazdaság helyzetéről.

Az elnökválasztások előtt még a foglalkoztatásról közöl adatokat a kormányzat, s kérdés, hogy az amerikai gazdaság harmadik negyedévi teljesítményéről pénteken kiadott közlemény fogódzót ad-e azoknak, akik még nem döntötték el, hogy Barack Obama elnököt, vagy republikánus kihívóját, Mitt Romney-t támogatják-e.

Egyrészről az elnöknek kedvezhet, hogy a friss szám valamivel jobb a vártnál, hiszen az elemzők 1,8-1,9 százalékos növekedési ütemre számítottak, igaz, a prognózisok egy és három százalék között szóródtak. A kétszázalékos, az előző negyedévhez mért, éves szintű bővülési ütem tehát arra is utalhat, hogy a gazdaság mintha erőre kapna, de a részletek már elbizonytalanítanak, s alátámasztják a jegybank (Fed) minapi üléséről kiadott szöveg tartalmát, hogy a gazdaság továbbra is mérsékelt iramban bővül, s a munkanélküliség megemelkedett rátája miatt szükség van a további élénkítő lépésekre.

Az előző év azonos negyedévéhez képest a növekedés irama 2,3 százalékos volt, a második negyedben 2,4, az elsőben 2,1.

A háztartások elkölthető jövedelme egy százaléknál is lassabban gyarapodott a júliustól szeptemberig terjedő periódusban, mégis a fogyasztás két százalékkal kúszott feljebb, szemben a második negyedévi 1,5 százalékkal. Élénkült a kereslet az autók és például az Apple új okostelefonja, az iPhone ötödik generációja iránt.

A jegybanki beavatkozás nyomán enyhülő jelzálogpiaci helyzet lendületbe hozta a lakásépítést. Ezzel szemben 1,3 százalékkal csökkentek a vállalati beruházások, miután még az előző három hónapban is 3,6 százalékkal emelkedtek. Visszaesett az export is, hűen tükrözvén a globális lanyhulásra utaló jeleket, s különösen az eurózóna válságát.

A háztartások mellett a szövetségi állami kiadások is serkentették a növekedést.

A vállalati beruházások csökkenését elemzők azzal magyarázzák, hogy bizonytalan a jövő évi költségvetés sorsa. Ha érvénybe lépnek az adóemelések és kiadáscsökkentések, akkor a gazdaság recesszióba süllyedhet, súlyos világgazdasági következményekkel.

Szakértők kétlik, hogy a lakossági fogyasztás hosszabb távon is ilyen magabiztos húzóerő maradhat-e, hiszen a munkahelyteremtés irama igen szerény, s a válság előtti helyzethez viszonyítva ma 4,5 millióval kevesebb állást tartanak nyilván. A Fed New York-i tagbankjának elnöke, William Dudley – aki a napokban arról beszélt, hogy a monetáris politika nem bizonyult elég agresszívnak a válság megoldásában – kifejtette, hogy a tartósan alacsony irányadó kamat hatása felhígulhat, hiszen az emberek a későbbi fogyasztásuk rovására hozzák előre vásárlásaikat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.