Az IMF tovább támogat
Magyarország egy "nagyon nehéz régióban" található, és egy pénzügyi kiigazítási folyamat közepén van. A belső, valamint a külső stabilitás fenntartása és a növekedés támogatása jelenleg nagy kihívást jelent számára, de az IMF segíteni igyekszik a források biztosításával ebben a nehéz időszakban - mondta John Lipsky a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság (IMFC) szokásos tavaszi ülése után.
Elmondta, hogy az IMF nemrégen végezte el a magyar hitelszerződés első felülvizsgálatát és újabb részletet tud folyósítani a magyar gazdaság számára.
Az MTI értesülése szerint a Valutaalap májusban meneszt újabb küldöttséget Budapestre a készenléti hitelkeretről szóló megállapodás következő felülvizsgálatára; Washingtonban egyeztetések folynak a feltételek rugalmasabbá tételéről.
A Bajnai-kormány meg kíván felelni annak az IMF-feltételnek, hogy a magyar államháztartás hiánya nem haladja meg a hazai össztermék 2,9 százalékát - közölte a Bloomberg hírügynökségnek adott interjújában az IMF hétvégi tanácskozására az amerikai fővárosba érkezett OSzkó Péter pénzügyminiszter.
Az ebben a hónapban hivatalba lépett pénzügyminiszter elmondta, hogy át akarja alakítani a költségvetés szerkezetét. Mint kifejtette, át kell alakítani a szociális kiadások rendszerét, át kell szabni azokat a költségeket, amelyek a jelenlegi túlköltekezést okozzák. Ezeket a változtatásokat a krízistől függetlenül végre kell hajtani - szögezte le.
Arról is beszélt, hogy a kormány azon előrejelzésébe, amely szerint az ország gazdasága idén 5,5-6 százalékkal fog zsugorodni, már belekalkulálták annak a lehetőségét, hogy a németországi recesszió a vártnál mélyebb lesz.
Oszkó Péter közölte, hogy bár a kelet-európai EU-tagországokban a válság nyomán megnőtt a hajlandóság az euró bevezetésére, a Bajnai-kormány nem jelölt ki konkrét céldátumot arra, hogy mikor kívánják lecserélni a forintot a közös valutára. Kijelentette ugyanakkor, hogy az új kormány a lehető leghamarabbi váltásra fog törekedni.
"A Bajnai-kormány számára a legfontosabb egy olyan program végrehajtása, amely kezeli a válságot és Magyarországot az egyensúly felé vezető pályára állítja" - mondta. Kifejtette: nem az a legfontosabb feladat, hogy kijelöljék az euró bevezetésének céldátumát, hanem hogy minden lépést megtegyenek azért, hogy ez a leghamarabb megtörténjen. Hozzátette, hogy Magyarország az euró bevezetésének minden előfeltételét teljesíteni akarja.