Az IMF jóváhagyta a magyar hitelkeretet
A washingtoni székhelyû nemzetközi pénzügyi szervezet igazgatósága helyi idõ szerint csütörtök délután ülésezett. Az MTI a döntésrõl közvetlenül az ülés után értesült az IMF-tõl.
A Valutaalap múlt kedden jelentette be, hogy Magyarország összesen 25,1 milliárd dolláros gazdasági védõhálót kap, 17 hónapig készenlétben, azaz rendelkezésre tartott hitelkeret formájában, ezzel segítve Magyarországnak kezelni a pénzügyi válság következményeit.
A nemzetközi összefogásban a Valutaalap 15,7 milliárd dolláros hitelkeretrõl állapodott meg Magyarországgal; az Európai Unió további 8,1 milliárd, a Világbank 1,3 milliárd dolláros segítséget kész nyújtani.
A mentõöv bejelentésekor Dominique Strauss-Kahn fõigazgató közleményben tudatta: a határozott magyar intézkedések igazolják, hogy az ország kivételes szintû forrásokhoz férhet hozzá a Valutaalaptól; a hitelkeret összege a magyar IMF-kvóta több mint tízszerese, 1020 százaléka. Mint írta, a segítség erõsíteni fogja az ország gazdaságának rövid távú stabilitását, és javítja hosszú távú növekedési potenciálját - jelentette Hofer László, az MTI tudósítója.
Az IMF európai igazgatója, James Morsink telefonos tájékoztatójában elmondta, hogy a nemzetközi pénzintézet a készenléti hitelért cserébe kérte a bankrendszer támogatását, a költségvetési hiány csökkentését és az infláció elleni fellépést.
"Az IMF-fel való megállapodás célja, hogy elõsegítse a magyarországi pénzpiacokra nehezedõ nyomás gyors csökkenését, támogatva ugyanakkor a hosszú távú gazdasági célokat, megteremtve az államháztartás és a bankszektor reformját elõsegítõ feltételeket" - áll az IMF közleményében.
"Magyarország az elsõ feltörekvõ országok között volt, amelyeket elért a pénzügyi válság hatása" - emlékeztetett Anne-Marie Gulde, az IMF magyarországi képviseletének vezetõje.
A Valutaalap szerint a magyar gazdasági teljesítmény az idén 1,75 százalékkal nõ, jövõre egy százalékkal csökken, és a növekedés várhatóan csak 2011 után éri el a 3 százalékot.
A IMF közleménye kiemeli a két kulcsfontosságú célkitûzésen alapuló gazdasági programot. Ezek a célok a költségvetés lényeges módosítása, amely lehetõvé teszi, hogy csökkenjen az államadósság finanszírozási igénye, továbbá a belföldi pénzügyi piacok likviditásának és a bankok megfelelõ tõkeellátottságának a fenntartása.
Magyarország külsõ adósságának magas szintje, amely 2007 végén elérte a GDP 97 százalékát, valamint a jelentõs mérleghiány negatívan befolyásolta az ország iránti befektetõi kedvet. A 2006-ban elfogadott makrogazdasági és pénzügyi megszorítások, így a költségvetési hiány csökkentése és az adóbehajtások javítása ellenére Magyarországot jelentõsen érintette a globális hitelpiaci válság - áll a nemzetközi pénzintézet honlapján közzétett közleményben.
Az IMF kérte a közszféra szûkítését, amely jelenleg a GDP 45-50 százalékát teszi ki.
A GDP mintegy kétharmadát kitevõ államadósság csökkentése érdekében a magyar kormány azt vállalta, hogy a közszolgálati alkalmazottak bérét befagyasztják és a 13. havi bérük kifizetését felfüggesztik, továbbá korlátozzák a 13. havi nyugdíj kifizetését a 2009-es költségvetésben. Az intézkedés célja, hogy a költségvetési hiány jövõre a GDP 2,5 százalékára csökkenjen.
Magyarország a második ország, amely számára az IMF jóváhagyta a pénzügyi válság miatt kért készenléti hitelt. Ukrajna számára a washingtoni székhelyû pénzintézet csütörtökön 16,4 milliárd dolláros készenléti hitelrõl döntött. Izland és a Seychelles-szigetek számára is ígértek készenléti hitelt, de kérelmüket még nem kapták meg.
(MTI/AP/AFP/Reuters)