Az IMF javította ázsiai növekedési előrejelzését
Az IMF most 8 százalékos térségi összesített GDP-bővülést valószínűsít az idei évre, a tavaszi prognózisban szereplő 7 százalék helyett. Az elemzésben az IMF szakértői megállapítják: az ázsiai országoknak engedniük kellene felértékelődni valutáikat, és le kellene állítaniuk a gazdaságösztönző intézkedéseket, miközben a növekvő tőkebeáramlással küszködnek, amely inflációnövelő hatású lehet.
Tekintettel az erős gazdasági növekedésre, és az inflációs nyomás egyre nyilvánvalóbb jeleire a térségben, Ázsia elérte azt a küszöböt, hogy a gazdaságösztönzés leállításával normalizálja a térségi gazdaságpolitikákat - vélik az IMF szakértői, akik szerint a gazdaság állami élénkítésének gyorsabb megszüntetése a túlhevülés kockázatai, valamint a pénzügyi egyensúlytalanságok kialakulása ellen is gyógyírt jelenthet.
Az IMF szerint a működőtőke ismét erősödő beáramlása újabb kihívást jelnet a térség számára, mert ez az árupiacon hozzájárulhat a túlhevülési nyomás növekedéséhez. Ezzel kapcsolatban az IMF úgy véli, hogy a valuták felértékelődését hagyni, jótékony hatással lehet a gazdaságok normális fejlődésére.
A kínai jüan árfolyamával kapcsolatban a valutaalap megállapítja: a kínai fizetőeszköz továbbra is jelentősen alulértékelt a középtávú gazdasági alapokat figyelembe véve. Míg a térség más valutáit erősen hagyták emelkedni - így a thai bahtot 11,7 százalékkal, a szingapúri dollárt 8 százalékkal - a dollárhoz képest, addig az év eleje óta a kínai jüan csak 2,7 százalékot erősödött. Az IMF szakértői úgy látják, hogy a nagyobb árfolyamrugalmasság csökkentheti a hirtelen felértékelődéssel kapcsolatos várakozásokat is.
A jelentés ugyanakkor nem zárja ki az ingatlanpiaci buborék kialakulásának lehetőségét a nagyobb kínai városokban, de a szakértők úgy vélik, hogy az ingatlanpiaci árak az ország egészét tekintve nem haladják meg jelentékenyebben a gazdasági alapok által indokolt szintet.